Tolski Piotr – Żegnaj Pamelo 197/2023

  • Autor: Tolski Piotr
  • Tytuł: Żegnaj Pamelo
  • Wydawnictwo: MON
  • Rok wydania: 1977
  • Nakład: 30000
  • Recenzent:  Mariusz Młyński

Piotr Tolski jest jedną wielką internetową enigmą; z treści tej książki można jednak wysunąć podejrzenie, że jest on archeologiem. Mamy oto autora, który uczestniczy w pracach wykopaliskowych na Cyprze; jest rok 1974, więc sytuacja geopolityczna na wyspie jest dość napięta – angielskim archeologom wypomina się kolonizację wyspy przez Wielką Brytanię, Turkom przypisuje się wszelkie zło, a wszystko kończy się juntą wojskową.

I w takiej atmosferze autor wraz z towarzyszącą mu Pamelą Wight znajduje w jednej z pieczar nagie zwłoki Ralpha Conneya, jednego z archeologów; denat miał zawieźć samochodem do Nikozji znalezione w wykopaliskach złoto. Policja podejrzewa napad rabunkowy, ale wkrótce zostaje odkryty samochód z nienaruszoną przesyłką ze złotem. Wkrótce atmosfera w obozie archeologów gęstnieje, bo przy okazji śledztwa wychodzą na wierzch rozmaite niesnaski pomiędzy pracownikami; okazuje się też, że zamordowany był agentem CIA.

Książka napisana jest językiem tak prostym, że jej przeczytanie nie zajmuje wiele czasu – sęk tylko w tym, że jest ona jednocześnie tak słabiutka, że szkoda na nią tracić nawet to „niewiele”. Wszystko jest tu nieskomplikowane, a akcja idzie jak po sznurku wręcz podręcznikowo: morderstwo, dochodzenie, wyjaśnienie; dodatkowo otrzymujemy tu trochę powojennej historii Cypru – jest ona jednak przedstawiona niczym jakieś hasło w encyklopedii i prawie pięćdziesiąt lat temu była aktualna i mogła budzić zainteresowanie; dziś jest po prostu nijakim elementem książki. Czy warto ją czytać? Myślę, że nie; jest wiele innych ciekawszych i bardziej intrygujących.