Georges Simenon – Rewolwer Maigreta 247/2023

  • Autor: Georges Simenon
  • Tytuł: Rewolwer Maigreta
  • Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
  • Seria: Maigret (tom 40)
  • Rok wydania: 2007
  • Przekład: Monika Szymańska
  • Recenzent: Mariusz Młyński

Dziewiętnastolatek Alain Lagrange przychodzi do domu Maigreta i nie mogąc się go doczekać wychodzi zabierając ze sobą specjalny model rewolweru Smith & Wesson, który komisarz otrzymał od FBI na pamiątkę pobytu w USA.

Wieczorem komisarz wraz z żoną udaje się na kolację do doktora Pardon; ma tam też być François Lagrange, ojciec Alaina i kolega doktora ze szkoły, który bardzo chce poznać Maigreta ale okazuje się być chory. Pardon odwiedza chorego kolegę i stwierdza, że sprawia wrażenie człowieka po silnym wstrząsie; zaniepokojony informuje o tym komisarza, który postanawia nieoficjalnie, „głównie z szacunku, jakim darzył ludzi” udać się do Lagrange’a. Maigret stwierdza, że Lagrange jest u kresu psychicznej wytrzymałości i przypomina „napompowane wiatrem monstrum” ale zastanawia się też, czy nie jest świadkiem jakiejś komedii, gdy dozorczyni informuje go, że wczorajszej nocy wytaszczył z mieszkania do taksówki ogromny kufer. Wkrótce kufer zostaje znaleziony w przechowalni bagażu na dworcu – a w nim policjanci znajdują zastrzelonego André Delteila, deputowanego, który stał się postrachem wszystkich ujawniając nadużycia i przekręty. Tymczasem Maigret dowiaduje się, że Alain Lagrange pojawił się w kamienicy gdzie mieszka Jeanne Debul, która znała jego ojca; kobieta wyjechała do Londynu, więc Alain podąża za nią – ich śladem rusza komisarz, któremu Scotland Yard przydziela do pomocy inspektora Pyke’a z którym Maigret współpracował przed trzema laty („Mój przyjaciel Maigret”).

„Kiedy już po wszystkim Maigret będzie wracał myślami do tej sprawy, za każdym razem towarzyszyć mu będzie uczucie, że miał do czynienia z czymś wyjątkowo odbiegającym od normy” – rzeczywiście, śledztwo komisarza ma nie tyle znaleźć mordercę deputowanego, ile zapobiec kolejnemu morderstwu. Maigret staje po stronie młodego Alaina i w relacjach z nim stara się go zrozumieć, co specjalnie nie dziwi w świetle sceny w której w mieszkaniu jego ojca policja znajduje artykuły o komisarzu – jeden pod tytułem „Komisarz – dobry wujaszek”, w drugim były „słowa podkreślone na niebiesko, między innymi pobłażliwość i wyrozumiałość”, a w trzecim czytamy, że ostatnim życzeniem skazanego na śmierć nie było spotkanie z księdzem ale z Maigretem. Czyli w sumie nic nowego – metodyczne śledztwo, twarda logika i przewijający się przez cały czas smutnawy nastrój. Ale jest kilka ciekawostek: dowiadujemy się, że komisarz nazywa się Jules-Joseph Anthelme Maigret, doktor Pardon pojawia się tu po raz pierwszy i pojawi się jeszcze w dwudziestu pięciu książkach, a na kolacji z Maigretami jedzą móżdżek cielęcy zapiekany w skorupie żółwia. Ale prawdziwą ciekawostką jest fakt drukowania tej powieści w 1959 roku w emigracyjnym „Dzienniku Polskim i Dzienniku Żołnierza” wydawanym w Londynie – niestety, nie mam możliwości sprawdzenia tego faktu ale nie wydaje mi się on wyssany z palca. Ogólnie więc jest dobrze – ale w przypadku książek Georgesa Simenona to nic zaskakującego.