Różni autorzy – Śmierć boksera 25/2023

  • Autor: Różni autorzy (Kurowski Edward, John Rhode, Pedro Munoz Seca, Pilniak Borys)
  • Tytuł: Śmierć boksera
  • Wydawnictwo: Śląsk
  • Seria: Złota Podkowa
  • Rok wydania: 1959
  • Nakład: 51453
  • Recenzent: Robert Żebrowski

Seria „Złota Podkowa” jest przedziwna, bo to tematyczny miszmasz. Tak też jest z książką „Śmierć boksera”. W sumie liczy ona 87 stron, a jej cena okładkowa to 4 zł. Zawiera cztery opowiadania, czterech różnych autorów, w tym tylko jednego Polaka.

Pierwsze opowiadanie „Śmierć boksera” jest autorstwa Edwarda Kurowskiego. Dotyczy pojedynku bokserskiego, w toku którego jeden z zawodników został znokautowany i nieprzytomny, w stanie krytycznym trafił do szpitala. Prokurator prowadził w tej sprawie postępowanie sprawdzające mające na celu ustalenie, czy w ogóle doszło do przestępstwa. To jednak nie jest kryminał, ale opowiadanie obyczajowe.

Drugie to „Znikający diament” napisane przez Johna Rhode. Tym razem mamy do czynienia z czystym kryminałem. Doktor Priestley , detektyw-amator, miał ustalić w jaki sposób i kto dokonał kradzieży kosztownego diamentu, która miała miejsce w domu niejakiego Lillingstona. Podczas spotkania w jego domu z czterema przyjaciółmi, w niewytłumaczalny sposób zgasło światło, a drogocenny kamień zniknął. Po bardzo wnikliwym sprawdzeniu okazało się, że żaden z nich go nie posiada przy sobie. Doktor rozwiązując tę sprawę, w jednej kwestii skorzystał z pomocy swojego przyjaciela – inspektora Hansleta ze Scotland Yardu. Zagadka, jak też jej rozwiązanie, były ciekawe.

Kolejne opowiadanie to „Mosquito, Purgatorio i spółka”, a jego autorem jest Pedro Munoz Seca. To „obyczajówka” dotycząca spółki dwóch pijaków, którzy postanowili sprzedawać wino z baryłki z kranikiem, a to tak, jakby wpuścić lisa do kurnika.

Ostatnie opowiadanie to „Ziemia na rękach” Borysa Pilniaka. To również „obyczajówka” dotycząca moralnego dylematu przed jakim stanęła Anna Andriejewna. Otóż miała ona kiedyś męża – Siergieja, który poszedł na front. Po jakimś czasie dostała pisemny meldunek, że jej mąż padł pod Verdun. Wdowa ponownie wyszła za mąż – tym razem za Pawła. Nagle, po 13 latach niewidzenia, w jej domu pojawił się Sergiej, który jednak przeżył…