Korkozowicz Kazimierz – Zapach pieczeni 263/2023

  • Autor: Korkozowicz Kazimierz
  • Tytuł: Zapach pieczeni
  • Wydawnictwo: Estymator
  • Seria: Kryminał z myszką (e-book)
  • Rok wydania: 2023, Autor ukończył pisanie tej książki w roku 1988
  • Nakład: nie dotyczy
  • Recenzent: Iwona Mejza

LINK Recenzja Grzegorza Musiałowicza

Miłość przechodząca w astralon

Zapach pieczeni wabi i skłania do sięgnięcia po porcję mięsa. Jest pułapką, która czeka na chętnego. Tak jak w kryminalne Kazimierza Korkozowicza, który postanowił zabawić się gatunkiem i w intrygę kryminalną wmieszał porachunki gangsterskie, prowadzone przez ludzi o ciekawych nazwiskach i pseudonimach sugerujących bardzo burzliwą przeszłość.

Czy jest to wojna gangów, czy podchody biznesmenów zamieszanych w różne niezbyt chwalebne sprawy i sprawki, ale dla większości współobywateli godnych szacunku.

Surdyński vel Surdyna odsiaduje w więzieniu wyrok, podobno za nie do końca własne grzechy, ktoś ma nadmierną ochotę na władzę i pieniądze i bardzo nie lubi się dzielić.

Pewna młoda kobieta wpada w sidła mężczyzny, który mógłby być miłością jej życia.

Ktoś poluje na skrawek astralonu, który pojedynczo nie przedstawia wartości, ale jest częścią większej całości.

I tak naprawdę nie wiadomo o co chodzi.

A jak nie wiadomo o co chodzi, to zazwyczaj chodzi o pieniądze. O grubą kasę, dla której warto ryzykować życie. Niektórzy stracą je przy okazji.

Czy warto?

Czy na pewno?

Mnóstwo mylnych tropów, które przyciągają uwagę czytelnika i wprowadzają nieco chaosu w intrydze kryminalnej. Czytając, miałam wrażenie, że Kazimierz Korkozowicz dobrze bawił się przy pisaniu „Zapachu pieczeni”.

Ta dość krótka historia jest ciekawym uzupełnieniem twórczości autora „Białego płaszcza w brązową kratę”, którego lektura dostarczyła mi mnóstwo przyjemności, gdy lata temu zaczynała się moja przygoda z kryminałami autorstwa Kazimierza Korkozowicza.

Polecając całą twórczość pisarza, polecam także kuszący „Zapach pieczeni”.