- Autor: Kłodzińska Anna
- Tytuł: Skradziona biżuteria
- Wydawnictwo: Wydawnictwo CM
- Seria: Najlepsze Kryminały PRL (tom 14)
- Rok wydania: 2017
- Nakład: nieznany
- Recenzent: Robert Żebrowski
Kiedy Anna K. miała lat 42
Opowiadanie „Skradziona biżuteria” pochodzi z roku 1957, kiedy to ukazało się w „Przygodzie”. W formie książkowej zostało wydane dwukrotnie: w roku 2014 w „Serii z Warszawą” oraz w 2017 w serii „Najlepsze Kryminały PRL”, ale z uwagi na nikłą objętość (zaledwie 5 stron) jedynie jako dodatek do powieści: „Srebrzysta śmierć” (Wielki Sen) oraz „Nocny gość” (CM).
Akcja toczy się w Warszawie, w przedziale lat: 1955-1957.
Oficer służby śledczej porucznik Gozdek razem z kapralem Zielińskim udali się do sklepu jubilerskiego, gdzie dokonano napadu rabunkowego. Zgłoszenie o zdarzeniu wpłynęło od dozorcy. Na miejscu milicjanci zastali skrępowanego i odurzonego eterem jubilera Zygmunta Nowaka. Sklep był ogołocony z towaru. Pokrzywdzony, kiedy oprzytomniał, zeznał, że napadu dokonało trzech mężczyzn, a większość skradzionej biżuterii nie stanowiła jego własności, gdyż powierzona mu była przez klientów do naprawy i sprzedaży. Dopiero po kilku tygodniach udało się wykryć tę sprawę i odzyskać łup.
Wymienieni milicjanci w innych książkach Anny Kłodzińskiej nie występowali. W opowiadaniu tym mamy dwie ulice: Kwiatowa (Stary Mokotów) i Marszałkowska (wiadomo gdzie), a z PRL-ogizmów jedynie Zakład Kryminalistyki (działał on w KG MO od roku 1955).
Opowiadanie to, tak naprawdę, jest słabe. Wygląda na relację z faktycznego dochodzenia. Relację nie dość, że krótką, to i byle jaką, a nawet nijaką. Ale czegóż więcej tu oczekiwać? Jakie zdarzenie i jakie dochodzenie, taka i relacja.
Najważniejsze jest jednak coś zupełnie innego. Otóż jest to recenzja ostatniego niezrecenzowanego kryminału autorki. Tak więc Anna Kłodzińska (także jako Stanisław Mierzański i Stanisław Załęski) kryminalnie jest już w pełni zrecenzowana. Kryminalnie, bo napisała także dwie innego rodzaju książki: „Ziemia srebrzy się cynkiem” – powieść o przemyśle cynkowym na przestrzeni wieków, która wydana została w roku 1953 oraz „Pokolenie dłużników” – powieść autobiograficzna, wydana przez MON w roku 1973, a także trzy miesiące temu przez Wydawnictwo CM.