Chris Ewan – Dobrego złodzieja przewodnik po Las Vegas 71/2012

  • Autor: Chris Ewan
  • Tytuł: Dobrego złodzieja przewodnik po Las Vegas
  • Wydawnictwo: Wydawnictwo Amber
  • Rok wydania: 2010
  • Recenzent: Iwona Mejza

I znowu spotykamy się z Charlie Howardem, pisarzem książek kryminalnych i utalentowanym złodziejem.
Po pobycie w Paryżu, Charlie postanawia zmienić klimat i odwiedzić Las Vegas. Nie sam, tylko w towarzystwie swojej agentki literackiej Victorii.
Las Vegas to kasyna, kasyna i jeszcze raz kasyna. Mnóstwo możliwości grania i wygrywania, albo, co gorsza przegrywania ciężko zarobionych kradzieżą pieniędzy. Charlie ma pecha, przegrywa i musi rozglądnąć się za dofinansowaniem. Victoria, jak przystało na córkę Sędziego denerwuje się komplikacjami. Przy okazji pomaga grać przygodnie poznanemu mężczyźnie, znanemu magikowi Joshowi Mastersowi. Wygrywa. Masters z Howardem nie przypadają sobie do gustu, niemniej jednak nie chcąc uchodzić za ludzi niewychowanych podają sobie ręce, a Charlie przyjmuje zaproszenie na pokaz magii prezentowany przez Mastersa.
Przy okazji pozbawia Mastersa fioletowych żetonów, przyczyny późniejszych kłopotów. Pokaz magii trwa w najlepsze, asystuje Victoria, sztylety przebijają skrzynię, a publiczność zamyka oczy, gdy…
Dalej proszę przeczytać. Gdybym napisała więcej tajemnica przestałaby być tajemnicą, a  czytanie przyjemnością. Jak każda z książek Chrisa Ewana, tak i ta z Las Vegas w tytule przyciąga i wciąga jak każda łamigłówka. Doskonale opisany świat przekrętów kasynowych, układów, układzików i zbierania papierów, teraz kart chipowych, dyskietek i innych nośników danych. Papiery zawsze są potrzebne, bo ktoś w tym świecie gier musi trzymać władzę.
Oprócz różnego typu mafiozów w Las Vegas urzędują magicy. I tacy od podmianki, i tacy od znikania. Magicy wzorujący się na pomysłach mistrza Houdiniego. Bardzo ciekawe tricki.
Książkę czyta się świetnie od pierwszego zdania: ” Ukraść portfel jest łatwiej, niż mogłoby się wydawać. Cała sztuka to wyczekać odpowiedni moment i wykonać ruch bez wahania” po ostatnie, którego nie zacytuję. Moim zdaniem to książka dla każdego, kto lubi kryminał przygodowy, wiarygodnie umiejscowiony ze sporą dawką wiedzy, nie tylko na temat gry w karty i ruletkę.