- Autor: Borkowski Zenon
- Tytuł: Obrączka Edyty
- Wydawnictwo: MON
- Seria: Labirynt
- Rok wydania: 1971
- Nakład: 60324
- Recenzent: Iwona Mejza
LINK Recenzja Mariusza Młyńskiego
O Zenonie Borkowskim szukając czegokolwiek na jego temat dowiedziałam się niewiele. Urodził się w 1929 roku, napisał wiele książek i reportaży o tematyce kryminalnej .
Oczywiście „Obrączka Edyty”, „Zanim padło oskarżam”, „Zbrodniarz szuka alibi”, „Zemsta kusi nad grobem, „Hurtownicy zbrodni”. Niejako z rozpędu , po przeczytaniu „Zbrodniarz szuka alibi” sięgnęłam po „Obrączkę Edyty”. Czytanie sprawiło mi przyjemność .
Tytułowa obrączka Edyty to koronny dowód w sprawie o morderstwo. Morderstwo wyjątkowo brutalne , powodowane zaciemniającą obraz rzeczywistości chorobliwą zazdrością. O takim morderstwie mówimy ładnie — zbrodnia w afekcie .Cóż z tego skoro ofiara nie żyje. Śledztwo w sprawie prowadzi tak samo jak i w przypadku wszystkich innych opisanych dochodzeń kapitan Wierzbicki.
Kapitan Wierzbicki to milicjant z powołania, po wojnie i opuszczeniu szeregów wojska zaciągnął się do milicji. Miał wtedy dwadzieścia dwa lata i podstawowe wykształcenie. Skończył pisząc pracę doktorską. Kapitana Wierzbickiego odbieram jako jednoosobowego przedstawiciela całej zbiorowości milicyjnej. Jego życie, jego praca a wreszcie jego charakter to zbiór cech milicyjnej większości. Oczywiście pali, ma problemy i kolejna sprawa jest zawsze ważniejsza od rodziny ,ma wszystkiego dosyć a jednocześnie jest uzależniony od pracy, typ pracoholika. Gdy czytamy poszczególne opowiadania widzimy jak zmienia się kapitan Wierzbicki, jaką praktykę , na początku bez wsparcia teorii , przechodzi , ile błędów popełnia. Pokazanie, że milicjant też mógł popełniać błędy to zaleta tych opowiadań.
Po wojnie kadry milicyjne tworzyły się od podstaw , nie były zbyt wykształcone bo i kiedy ? Przez pięć lat trwała wojna a to byli bardzo młodzi ludzie, bardzo często pochodzący ze wsi, bez możliwości jakiegoś solidniejszego wykształcenia, musieli być w jakimś stopniu zaangażowani politycznie po jedynie prawidłowej stronie. Echa konsekwencji tego zaangażowania mamy w opowiadaniu „Blizna” gdzie właśnie z powodów ideologicznych kapitan traci rodzinę /ojca, brata i siostrę/i zawzięcie ściga przestępcę opisanego jako herszt bandy rabunkowo-terrorystycznej .Udaje mu się go dopaść po prawie dwudziestu latach.
Kapitan Wierzbicki pnie się powolutku po szczeblach kariery , nawet zakłada rodzinę , ma syna a nawet wspomina o teściowej, do rozwodu jeszcze chyba daleko. Opowiadania czyta się lekko, są krótkie i zwarte .O ile w „Zbrodniarz szuka alibi” , krew lała się strumieniami z każdej niemal kartki książki, to w „Obrączce Edyty,” mamy przegląd bardziej życiowych a co za tym idzie lekkich przestępstw , oczywiście oprócz morderstwa. Przewijają się przez karty książki urocze, młodziutkie prostytutki wystawiane na wabia w celu obrabowania z dóbr materialnych potencjalnych klientów. Jest także opowiadanie poświęcone tak zwanej recydywie, w sumie miłym złodziejom uzależnionym od kradzieży i następne o przestępstwach marginesu społecznego, nałogowych alkoholików. Właściwie na kartach tej książki pojawiają się typy bardzo charakterystyczne . Wszystkie możliwe niziny społeczne. Meliniarstwo, prostytucja, złodziejstwo, przekręty z nylonowymi koszulami i ortalionowymi płaszczami oraz oczywiście zegarki i łańcuszki przemycane z Austrii .
Kiedyś były tak zwane niebieskie ptaki, co to nie siały nie orały i robiły różne szemrane interesy i miały za co żyć. Milicja tez miała doskonałe rozeznanie kto w czym kombinuje i taka właśnie atmosfera przebija z kart tej książki. Kapitan Wierzbicki opowiada, nawet dosyć ciekawie a przynajmniej obrazowo. Lubię czytać opowiadania zwłaszcza takie w których dużo się dzieje a akcja goni akcję . Mamy dobrze, chociaż wycinkowo, wszak to kryminał pokazany czas gdy większość dóbr zagranicznych stanowiła szczyt marzeń a jeżdżenie maluchem lub dużym fiatem nie stanowiło ujmy na honorze tylko wręcz przeciwnie. Doskonale uchwycony koloryt czasu tamtego, czyli tego w którym dzieje się akcja większości opowiadań i czasu w którym autor żył.