Sekuła Helena – Szlak Tamerlana 89/2009

  • Autor: Sekuła Helena
  • Tytuł: Szlak Tamerlana
  • Wydawnictwo: Zysk i S-ka
  • Seria: Klub Srebrnego Kluczyka
  • Rok wydania: 2009
  • Nakład:
  • Recenzent: Anna Niklewska

LINK Recenzja Anny Lewandowskiej
LINK Recenzja Grzegorza Cieleckiego
LINK Recenzja Adama Sykuły

Autowidol czyli wątpliwy awans społeczny Śmiałego

Obie książki są nierozerwalnie ze sobą złączone. „Szlak Tamerlana” jest jakby częściową kontynuacją „Pierścienia Kalifa”. Pod koniec obu książek akcja się zazębia.

W obydwu książkach występuje Anielka, jej koleżanka szkolna Wiśka, która w „Szlaku” znana jest jako Kama , etniczna jak się każe nazywać Helmi oraz Hassana  o którego końcowych losach dowiemy się właśnie w „Pierścieniu”.
Odprysk afery opisanej w „Pierścieniu” uderza w Daniela, głównego bohatera „Szlaku Tamerlana”. Znużonego biedą stanu wojennego przyjmuje ofertę „zatrudnienia” przez szajkę przemytników półproduktu potrzebnego do produkcji amfetaminy.  Szmuglowany jest on przez Związek Radziecki w pociągach, pociągi te przestawiane były na granicy na podwozia przystosowane na europejskie tory, w tym czasie tranzyt zostaje przeładowywany na dalszy transport przez tzw. mułów. W książce stacja ta nazywa się Małańce i tam udaje się nasz główny bohater, podczas jednego z przerzutów, nieszczęsnym zbiegiem okoliczności zostaje złapany z osadzony w więzieniu na wschodzie Polski. Pod koniec wyroku, wystraszony  dziwnymi wydarzeniami dziejącymi się wokół niego, ucieka. W czasie tej ucieczki, krzyżują się drogi jego i drugiego bohatera tej książki Śmiałego, który też jest najemnikiem tej samej szajki przemytników. Podczas ucieczki zgarnia samochód z przemytem, który staje się przysłowiową kulą u nogi. Po dłuższych perypetiach udaje mu się uciec do Berlina Zachodniego, gdzie spotyka trzeciego z głównych bohaterów tej książki.
Jak zwykle w obydwu tych książkach najważniejszą rolę odgrywa ulubiony przez autorkę obyczaj. Śledzimy wątpliwy awans społeczny Śmiałego, mieszkańca biedadomku w podwarszawskim miasteczku, który ma większe ambicje niż picie autowidolu pod sklepem. Taki los jest zresztą przypisany większości jego kolegów. Ten awans społeczny jest i teraz realizowany przez niektórych młodych mieszkańców takich miasteczek podwarszawskich jak np. Pruszków czy Wołomin.
Daniel to dziecko lat 60-tych, pracujących rodziców, wychowujący się na podwórku w watasze identycznych jak on dzieciaków  z kluczem na szyi. Odskocznią od podwórka sa wakacje spędzane u babki na wschodniej ścianie Polski. Tam zresztą udaje się Daniel podczas ucieczki z więzienia. Kraina jak każda graniczna rządząca się własnymi prawami, z ludźmi żyjącymi zgodnie z naturą i własnym dekalogiem.
Polecam przeczytanie obydwu książek jedna po drugiej.