Kapitan Żbik – Ślady w lesie 29/2024

  • Autor: Krupka Władysław
  • Tytuł: Ślady w lesie
  • Wydawnictwo: Sport i Turystyka
  • Seria: Kapitan Żbik
  • Rok wydania: 1982
  • Nakład: 200250
  • Recenzent: Robert Żebrowski

Przepraszam obywatelu majorze, że przeszkadzam…

„Ślady w lesie” to 52 – przedostatni – „kolorowy zeszyt” w komiksowej serii „Kapitan Żbik”, a także trzecia część wydanej w roku 1982 tetralogii szpiegowskiej (pierwszą była „St. Marie wychodzi w morze …”, drugą „Nie odebrany telegram”, a czwartą „Smutny finał”). Autorem scenariusza jest Władysław Krupka, a rysunków Jerzy Wróblewski. Komiks liczy 32 strony. Mini-seria powstała na podstawie powieści „Skazałeś ją na śmierć” Władysława Krupińskiego (Krupki), wydanej w roku 1977 w „Różowej Okładce”.

Akcja toczy się w Trójmieście i fikcyjnym Lulowie, gdzieś w latach: 1978 – 1980.

Major Żbik – delegowany do Gdyni – prowadził śledztwo w sprawie zaginięcia tam niemieckiego marynarza – Hansa Jurgena. Okazało się, że marynarz miał ciekawe i niewinne hobby – interesował się paliwami do silników okrętowych. Badania nad tego typu paliwem prowadzone były w Instytucie Paliw Płynnych, zaś w Zakładzie Budowy Maszyn wytwarzano urządzenia do jego produkcji. I właśnie w ZBM w zbiorniku z chemikaliami S-33 znaleziono mundur marynarski zaginionego – spodnie i kurtkę. Przypomnę, że w pierwszej części tej mini-serii odnaleziono jego płaszcz, a w drugiej – portfel z dokumentami. To nie koniec szczęśliwej passy. Otóż w lesie pod Lulowem miejscowy rolnik natrafił na rzeczy należące do poszukiwanej Marii Olimpskiej, której fotografia znajdowała się w portfelu Hansa Jurgena. Tymczasem wyszło na jaw, ze z Instytutu z kasy pancernej zniknęły tajne dokumenty …

PRL-ogizmy: Fiat 125p. (produkowany od roku 1968) i Polonez (produkowany od roku 1978).

Komiks ten – podobnie jak wszystkie pozostałe z tej tetralogii – jest na poziomie poniżej średniej całej serii. Dużo w nim gadania i ustalania, ale żadnej dynamicznej akcji. Przed nami zaś ostatnia część tetralogii i w ogóle całej serii o kapitanie Żbiku – jakże smutny – „Smutny finał”.