Kapitan Żbik – Nie odebrany telegram 28/2024

  • Autor: Krupka Władysław
  • Tytuł: Nie odebrany telegram
  • Wydawnictwo: Sport i Turystyka
  • Seria: Kapitan Żbik
  • Rok wydania: 1982
  • Nakład: 200250
  • Recenzent: Robert Żebrowski

Nowa bomba, obywatelu majorze – nieodebrany telegram: nie doręczony, lecz wrzucony do skrzynki

„Nie odebrany telegram” to 51 „kolorowy zeszyt” w komiksowej serii „Kapitan Żbik”, a także druga część wydanej w roku 1982 tetralogii szpiegowskiej (pierwszą była „St. Marie wychodzi w morze …”, trzecią „Ślady w lesie”, a czwartą „Smutny finał”). Autorem scenariusza jest Władysław Krupka, a rysunków Jerzy Wróblewski. Komiks liczy 32 strony. Mini-seria powstała na podstawie powieści „Skazałeś ją na śmierć” Władysława Krupińskiego (Krupki), wydanej w roku 1977 w „Różowej Okładce”.

Akcja toczy się w Trójmieście, Bydgoszczy (ukłon Krupki w stronę Wróblewskiego) i fikcyjnym Lulowie, gdzieś w latach: 1978-1980.

Major Żbik wraz ze swoimi podwładnymi z KG MO oraz funkcjonariuszami trójmiejskiej milicji prowadził śledztwo w sprawie zaginięcia na terenie Gdyni niemieckiego marynarza ze statku „St. Marie”. Przełomem w sprawie było odnalezienie – na terenie Zakładów Budowy Maszyn, w skrzyni ze śmieciami – portfela z dokumentami poszukiwanego Hansa Jurgena. W portfelu tym znajdowało się też zdjęcie jakiejś młodej kobiety, z pieczątką zakładu fotograficznego z Bydgoszczy. Ustalono, że była to Maria Olimpska – również zaginiona. Kluczowym elementem do ruszenia sprawy naprzód stał się odnaleziony tytułowy telegram, zarówno nie odebrany jak i nieodebrany. Warto dodać, że w komiksie pojawili się też: komendant posterunku w Lulowie – sierżant Żarski oraz sympatia Żbika – Krystyna (pierwotnie – Danuta).

PRL-ogizmy: samochody – Polonez i Fiat 125p.

W tej części tetralogii dalej wieje nudą. I szkoda więcej na ten temat pisać.