Guy Nedmon – Najkrótsze opowiadanie kryminalne 174/2024

  • Autor: Guy Nedmon
  • Tytuł: Najkrótsze opowiadanie kryminalne
  • Czasopismo: Tygodnik „Przekrój” (nr 859, 39/1961)
  • Wydawnictwo: Krakowskie Wydawnictwo Prasowe RSW „Prasa”
  • Rok wydania: 1961
  • Nakład: nieznany
  • Recenzent: Robert Żebrowski

Nie czyń drugiemu, co Tobie nie miłe

Autorem opowiadania jest Guy Nedmon, czyli … Ned Guymon. Opowiadanie to, pod tytułem „Conversation Piece”, opublikował w roku 1950 amerykański dwumiesięcznik „Ellery Queen Mystery Magazine” . Przetłumaczył je z francuskiego Salami Kożerski, czyli Marian Adam Eile-Kwaśniewski – założyciel i redaktor naczelny „Przekroju”.

Recenzowana pozycja nie dość, że faktycznie jest krótka (tylko 90 słów, a do tego 20 kropek, 16 wykrzykników, 14 pytajników, 4 wielokropki i 3 przecinki), to jeszcze została wydana w nietypowej szacie graficznej tj. pionowego paska, a to z uwagi na 49 linijek bardzo krótkich wypowiedzi dialogowych (najdłuższa liczy 6 słów). Z uwagi na jej zwięzłość przytaczam ją w całości:

Jak da się zauważyć akcja toczy się gdzieś w zachodniej Europie (mowa jest o komisarzu policji), prawdopodobnie we Francji; w żaden jednak sposób nie da się określić, kiedy. I to tyle. Mając tekst każdy niech go sobie zrecenzuje sam. Pojawia się jednak pytanie: jakie jest najkrótsze opowiadanie kryminalne peerelowskiego autora?

A oto tekst w oryginale (nie ma w nim mowy o żadnym komisarzu): “No!” “Yes.” “You didn’t!” “I did.” “When?” “Just now.” “Where?” “Bedroom.” “Dead?” “Yes.” “Why?” “You know.” “I don’t!” “You do.” “Unfaithful?” “Yes.” “With whom?” “With you.” “No!” “Yes.” “She didn’t…” “She did.” “We didn’t…” “You did.” “You knew?” “I knew.” “How long?” “Long enough.” “What now?” “Guess.” “Police?” “Later.” “Why later?” “Guess again.” “Tell me!” “Look.” “Oh, no!” “Oh, yes.” “You can’t!” “I can.” “Please!” “Don’t beg.” “Forgive me!” “Too late.” “Good God!” “Goodbye.” “Operator?” “Yes, sir.” “The police.”

PS Odnośnie zestawienia: tygodnik „Przekrój” i francuski komisarz, to w archiwum internetowym tego czasopisma, po wstawieniu w wyszukiwarkę słowa „Simenon” wyskakuje kilka opowiadań z komisarzem Maigretem i kilka artykułów dotyczących ich autora, m.in. wywiad z nim. Nic tylko czytać i recenzować. To jednak pozostawiam ekspertom od Maigreta, a konkretnie Klubowiczowi Mariuszowi M. (znanemu też z zamiłowania do penetrowania „Labiryntów” i opisywania zbrodni dokonanych na Półwyspie Skandynawskim).