- Autor: Erle Stanley Gardner
- Tytuł: Zamknięty krąg
- Wydawnictwo: Iskry
- Seria: Klub Srebrnego Klucza
- Rok wydania: 1968, 1979
- Nakład: 100000 (drugie wydanie)
- Przekład Wacław Niepokólczycki
- Recenzent: Mariusz Młyński
Erle Stanley Gardner pisał książki nie tylko o Perrym Masonie; w latach 1937 – 1949 powstała też licząca dziewięć powieści seria o Dougu Selbym, prokuratorze okręgowym z prowincjonalnego Madison City. „Zamknięty krąg” to trzecia pozycja tej serii; w Polsce wydano z niej jeszcze jedną część, „Pięć dni w Madison City”.
Chłopcy bawiący się w wąwozie znajdują nagie zwłoki mężczyzny; w ciało wystrzelono dwie kule w to samo miejsce ale z różnych broni. Chwilę wcześniej pracownik pralni odkrywa w przewożonych do prania ubraniach marynarkę i kamizelkę z dziurami po kuli; sekcja zwłok wykazuje, że odzież należy do denata, nie udaje się jednak określić, który strzał okazał się śmiertelny. Tymczasem prokurator okręgowy Doug Selby otrzymuje z Los Angeles prośbę o pomoc w ustaleniu miejsca pobytu Petera Ribbera, który nie stawił się na rozprawie jako podejrzany o kradzież; prokuratura wie, że kontaktował się on niedawno z Alphonsem Bakerem Carrem, adwokatem, który niedawno kupił posiadłość w Madison City. Wkrótce okazuje się, że Ribber przebywał w domu Carra; policja zatrzymuje go, tym bardziej, że staje się on najbardziej podejrzany o zamordowanie nagiego mężczyzny z wąwozu. Jego adwokatem zostaje Carr; Doug Selby podejrzewa jednak, że Ribber może być kozłem ofiarnym w innej, o wiele bardziej złożonej historii.
Ta powieść wydaje się być odwrotnością książek o Perrym Masonie – większość postaci wygląda jak przeciwieństwo bohaterów z drugiej serii. Doug Selby to prokurator uczciwy, sprawiedliwy i nie szukający poklasku – w odróżnieniu od Hamiltona Burgera; Alphonse Baker Carr to adwokat bezwzględny, cyniczny i niemoralny – w przeciwieństwie do Perry’ego Masona; Otto Larkin, szef policji w Madison City, lubi prowokować pewne sytuacje, by pokazać się w blasku fleszy – wydaje się więc pod tym względem znacznie różnić od porucznika Tragga. Nie tylko tutaj widać różnice: Doug Selby dzięki przyjaciółce, dziennikarce Sylwii Martin ma dobre notowania w gazecie „Clarion”, w odróżnieniu od dziennika „Blade” sprzyjającemu miejscowemu szefowi policji; widać tu też wpływ machiny politycznej na działalność bohaterów – Perry Mason na takie rzeczy nigdy nie zwracał uwagi. Generalnie jednak ta książka to dobra, wartka akcja, ciekawe tło, wyraziste postacie, szalona, choć mocno zawiła intryga i niebanalne zakończenie – na lato jest to więc pozycja w sam raz. Zainteresowani mogą obejrzeć nakręcony na jej podstawie film „They Call It Murder” z 1971 roku z Jimem Huttonem jako Doug Selby – i jest to jedyna filmowa adaptacja książki z tej serii. W Polsce wydano ją trzy razy: w 1968 i 1979 roku w „Klubie Srebrnego Klucza” i w 1992 roku w wydawnictwie „Amax”; pojawiła się też w odcinkach między 1 lipca a 6 września 1967 roku w „Słowie Ludu” jako „Prokurator z dzielnicy willowej” (w zapowiedzi druku książki najbardziej podoba mi się zwrot „reakcyjna sitwa polityków” ale w końcu rok był taki, a nie inny) – a tymczasem oryginalny tytuł brzmi „Prokurator okręgowy zakreśla krąg”, co widać na okładce pierwszego amerykańskiego wydania.