Wróblewski Jerzy – Binio Bill i skarb Pajutów 298/2023

  • Autor: Wróblewski Jerzy
  • Tytuł: Binio Bill i skarb Pajutów
  • Seria: Binio Bill (część 8)
  • Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
  • Rok wydania: 1990
  • Nakład: 100350
  • Recenzent: Robert Żebrowski

Zawsze gotowy, zawsze blisko

„Binio Bill i skarb Pajutów” to przedostatni komiks Jerzego Wróblewskiego (1941-1991) z tej serii (po nim był tylko „Binio Bill i Szalony Heronimo”). Wydany został w roku 1990, ale autor ukończył go dwa lata wcześniej. Był to pierwszy „Binio Bill”, jaki ukazał się w wersji albumowej, ale też i pierwszy, który nie ukazał się w „Świecie Młodych”. Komiks liczy 48 stron formatu A4.

Do szeryfa miasteczka Rio Klawo w Nevadzie – Polaka, Zbigniewa Bileckiego znanego jako Binio Bill, przybyła delegacja Indian Pajutów wysłana przez ich wodza – Błękitnego Orła. Według mapy należącej do Indian, dawno temu, na terenie Rio Klawo, którego jeszcze wtedy nie było, miał być zakopany ich plemiennych skarb. Okazało się, że został on ukryty w miejscu, gdzie obecnie znajdowało się … biuro szeryfa. Binio Bill zezwolił na zerwanie podłogi i wykopanie skarbu. Okazało się, że były to trzy worki złota. Indianie zabrali je do swojego obozu.

O wykopaniu skarbu dowiedziała się banda dowodzona przez Boba Graffa, w skład której wchodzili Joe i Tex Driggsonowie. By wejść w posiadanie złota, dokonali oni porwania prawnuczki wodza – Gwiazdy Poranka. Kiedy zażądali za nią okupu, do akcji wkroczył – wraz ze swoim wiernym koniem Cyklonem – szeryf Rio Klawo …

Komiksy jest bardzo solidny: świetne rysunki, dobrze dobrane kolory, dynamiczne plansze, nie nużąca fabuła, a wszystko to okraszone dawką humoru.

Na tym kończę rozpracowywanie tej serii. Poza historiami, które zrecenzowałem są jeszcze dwie: „Binio Bill kręci western i … w kosmos” (część 5) oraz wspominany na wstępie „Binio Bill i szalony Heronimo” (część 9), jednak nie ma w nich wątków kryminalnych. W tym roku natomiast wydano komiks „Binio Bill nadal w siodle” autorstwa Jarosława Wojtasińskiego, który bardzo zręcznie (od strony rysunkowej) kontynuuje serię Jerzego Wróblewskiego. W komiksie tym jest kilka krótkich lub bardzo krótkich historii powstałych w latach 2015-2022, przy czym w niektórych z nich występują interesujące nas wątki. Ale nie są to już niestety wytwory rodem z PRL-u.