Michalski Dariusz – Dzień dobry, byłem z Kobry! 424/2023

  • Autor: Michalski Dariusz
  • Tytuł: Dzień dobry, byłem z Kobry! (w: To była bardzo dobra telewizja cz.1)
  • Wydawnictwo: MG
  • Rok wydania: 2012
  • Nakład: nieznany
  • Recenzent: Robert Żebrowski

Naja naja, czyli kobra indyjska zwana też okularnikiem

„Dzień dobry, byłem z Kobry!” jest jednym z rozdziałów książki „To była bardzo dobra telewizja – część 1: Misja emisji” (zapowiadana „część 2: To się w PAL-u nie mieści” nie została wydana). Liczy on 12 stron, a cena okładkowa książki to 59,90 zł.

Tematem tego rozdziału jest telewizyjny Teatr Sensacji i Fantastyki „Kobra”. Znajdują się w nim wypowiedzi osób związanych z „Kobrą”, m.in.: twórczyni tego Teatru – Illi Genachow, reżyserów – Jerzego Gruzy, Janusza Majewskiego oraz Józefa Słotwińskiego, który wyreżyserował ponad 150 spektakli (!!!), aktorów – Leonarda Pietraszaka i Andrzeja Łapickiego, pisarzy – Macieja Słomczyńskiego i Krzysztofa Teodora Toeplitza (Krzysztof Deuter), a także innych osób komentujących ten cykl teatralny.

Ciekawe cytaty:
Maciej Słomczyński: „Swojego Joego Alexa wymyśliłem dla żartu – słyszałem o Jamesie Bondzie, ale go nie widziałem, więc go sobie nawet nie wyobrażałem. Intuicja mi mówiła, że mój detektyw musi być inteligentny, oczytany, wysportowany, po prostu salonowiec o elegancji takiej samej jak intuicja, wiedzy równej podejrzliwości (…) W telewizyjnej „Kobrze” [był] chyba nawet lepszy niż na kartach moich powieści”.

„W 1966 „Kobra” pokazała bodaj najlepszy (konstrukcyjnie i aktorsko) spektakl „Pomyłka, proszę się wyłączyć!” Lucille Fletcher, według jej opowiadania „Sorry, Wrong Number”, drukowanego wcześniej w „Przekroju” w tłumaczeniu Miry Michałowskiej (w 1948 sfilmowanego przez Anatole’a Litvaka)”.

W tej samej książce jest też rozdział „Wybór sztuki? Sztuka wyboru!”, a w nim przedstawiona „Złota Setka Teatru TV (od lat 50. do 90.) W zestawieniu tym znalazły się też dwa (niestety tylko dwa) przedstawienia z „Kobry”: „Arszenik i stare koronki” (1975) oraz „Kłopoty to moja specjalność” (1978).

Sympatycy „Kobry” powinni sięgnąć po tę książkę. Choć wiele informacji z recenzowanego dość krótkiego rozdziału można znaleźć w internecie lub w książce „Telewizja, okno na świat”, to jednak czegoś nowego też można się dowiedzieć. A każda informacja w sprawie „nierozpracowanej” dotąd monograficznie „Kobry” jest wartościowa.

[Lista spektakli z cyklu „Kobra” i „Pająk” (oczywiście niepełna) dostępna jest na stronie naszego Klubu pod adresem: LINK.
Można ją uzupełniać.]