Kapitan Żbik – Tajemnicze światło 525/2023

  • Autor: Kapitan Żbik (Krupka Władysław)
  • Tytuł: Tajemnicze światło
  • Wydawnictwo: Sport i Turystyka
  • Rok wydania: 1980 (wydanie II)
  • Nakład: 200275
  • Recenzent: Robert Żebrowski

Służba leśna prowadzi dochodzenie

„Tajemnicze światło” to pozycja nr 44 w komiksowej serii „Kapitan Żbik”. Jest to kontynuacja historii rozpoczętej w komiksie „Kto zabił Jacka?”. Autorem scenariusza jest Władysław Krupka, a rysunków Jerzy Wróblewski. Komiks liczy 32 strony.

Akcja toczy się na Suwalszczyźnie, w pierwszej połowie lat 70.

Leśniczy z Olszówki, podjął dochodzenie w sprawie zabicia – przez kłusowników – dorodnego i oswojonego jelenia Jacka. Postanowił powiadomić o tym nadleśnictwo, posterunek milicji w Jabłonkach i koło łowieckie. Do czynności włączyli się też, pracujący w Borówkowie nad sprawą zabójstwa rolnika, kapitan Żbik i porucznik Michał. Okazało się, że poza zabójstwem i kłusownictwem, doszło również do innych przestępstw, a mianowicie kradzieży drewna z lasu, i to na skalę przemysłową.

Tymczasem syn leśniczego – Janek razem ze swoim kolegą Bronkiem, przebywając w ciągu dnia na wieży obserwacyjnej zauważyli chodzących po lesie dwóch obcych mężczyzn, z których jeden miał sztucer, a drugi duży worek. Chłopcy postanowili na wieży spędzić także noc. Wtedy właśnie zaobserwowali tajemnicze światło, poprzedzające pewne przestępcze zdarzenie …

Akcja drugiej części tej „leśnej” serii, tak jak i pierwszej, jest spokojna i powolna, ale jak się okaże, była to przysłowiowa cisza przed burzą.

Jedyny PRL-ogizm to Fiat 125p (z pionowymi tylnymi światłami).