Kapitan Żbik – Kto zabił Jacka? 524/2023

  • Autor: Kapitan Żbik (Krupka Władysław)
  • Tytuł: Kto zabił Jacka?
  • Wydawnictwo: Sport i Turystyka
  • Rok wydania: 1976
  • Nakład: 100275
  • Recenzent: Robert Żebrowski

Zamiast wypoczynku – traumatyczne wydarzenie

„Kto zabił Jacka?” to pozycja nr 43 w komiksowej serii „Kapitan Żbik”. Autorem scenariusza jest Władysław Krupka, a rysunków Jerzy Wróblewski. Komiks liczy 32 strony.

Akcja toczy się w Warszawie i na Suwalszczyźnie, w pierwszej połowie lat 70.

Pułkownik Czeladka z KG MO zlecił swojemu najzdolniejszemu oficerowi – kapitanowi Żbikowi zajęcie się sprawą o kryptonimie „Trzech”, dotyczącej zabójstwa rolnika we wsi Borówkowo na Suwalszczyźnie, który to został zastrzelony w czasie wykonywania prac polowych. W pobliżu miejsca zdarzenia widziano wtedy trzech obcych mężczyzn. Jedną z przyjętych wersji śledczych była przypadkowa śmierć z powodu zabłąkanej kuli wystrzelonej przez kłusownika. Do Borówkowa kapitan udał się wraz z porucznikiem Michałem.

W tym samym czasie do leśniczówki w Olszówce, sąsiadującej z Borówkowem, na letni wypoczynek przyjechało małżeństwo z dwiema uroczymi nastolatkami – Agnieszką i Magdą. Leśniczy, mieszkający tam z żoną, synem Jankiem i córką Martą, był ich krewnym. Na miejscu goście dowiedzieli się o problemach, jakie leśniczy miewa z kłusownikami. Wkrótce w pobliżu leśniczówki doszło do tragicznego zdarzenia …

„Kto zabił Jacka?” jest pierwszą pozycją trzyczęściowej serii, w skład której wchodzą także: „Tajemnicze światło” i „W potrzasku”. Akcja tej pierwszej części toczy się jeszcze powoli, nawet powiedziałbym ślamazarnie, jednak kończące go zdarzenie – przynajmniej dla młodego czytelnika – jest koszmarne. Dla mnie, właśnie jako takiego wówczas czytelnika, była to najbardziej wstrząsająca sytuacja, jaką kiedykolwiek ukazano w serii „Kapitan Żbik”.

Jedyne PRL-ogizmy: Fiat 125p (z pionowymi tylnymi światłami) oraz samowar.