Fudała Tadeusz – Azymut zwykle 45 232/2023

  • Autor: Fudała Tadeusz
  • Tytuł: Azymut zwykle 45
  • Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
  • Seria: Biblioteczka Ziem Zachodnich
  • Rok wydania: 1970
  • Nakład: 25350
  • Recenzent: Robert Żebrowski

Z BZZ, ale nie kryminał

Pułkownik Tadeusz Fudała (1924-2020) był Sybirakiem i weteranem II WŚ. W 1940 roku, wraz z rodziną, został deportowany z Podola na Ural, gdzie pracował przy wyrębie tajgi, a potem w kołchozie. W 1943 został żołnierzem 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

Książka „Azymut zwykle 45” liczy 98 stron, a cena okładkowa to 5 zł. Akcja jej toczy się w ZSRR, Polsce i Niemczech, w latach: 1943-1947. Autor opisał w niej swój szlak bojowy, który zakończył w podberlińskim szpitalu, a także wczesną karierę cywilną, kiedy to był radnym Miejskiej Rady Narodowej (gdzieś na Ziemiach Odzyskanych, być może była to Złotoryja, dokąd po wojnie przeniosła się rodzina autora) jako delegat Wojska Polskiego.

Jak wynika z jego relacji, jedną z pierwszych czynności po wojnie było zamalowywanie w mieście niemieckich napisów. Nie mniej ważną sprawą było postawienie w nim polskiego pomnika. W mieście działały trzy sklepy: Spółdzielni Spożywców „Jedność” dla mieszkańców miasta, Spółdzielni Rolniczo-Handlowej dla mieszkańców pobliskich wsi oraz Spółdzielni Wojskowej dla rodzin wojskowych. Autor wyjaśnił też skąd się wziął tytuł książki: „Zgodnie z wyznaczonym azymutem, zwykle 45-00, prowadziliśmy w czasie wojny ogień w kierunku zachodnim. Ten azymut doprowadził nas do wyzwolenia Polski i jej odzyskanych ziem”.

W książce tej nie ma wątków kryminalno-sensacyjnych.

Na koniec informacja od wydawcy umieszczona na tylnej okładce: „Uwaga czytelnicy! Książki Instytutu Wydawniczego PAX można nabywać w księgarniach „Domu Książki” i sklepach „Veritasu” na terenie całej Polski, można je również zamawiać korespondencyjnie, za pobraniem pocztowym, w Dziale Zbytu Instytutu Wydawniczego PAX, Warszawa, Wybrzeże Kościuszkowskie 21. Dział Zbytu przesyła jednocześnie druki informacyjne i biuletyny ułatwiające wybór lektury”.