- Autor: Edwin Lanham
- Tytuł: Morderstwo na mojej ulicy
- Wydawnictwo: Czytelnik
- Seria: Seria z Jamnikiem
- Przekład: Irena Doleżal-Nowicka
- Rok wydania: 1964
- Nakład: 30290
- Recenzent: Mariusz Młyński
Bruce Carter, redaktor działu miejskiego w nowojorskim dzienniku, samotnie wychowuje dziesięcioletnią córkę Pamelę po tym, jak przed kilkoma tygodniami zmarła jego żona. Pewnego dnia w redakcji pojawia się Adela Sharp z Tulsy w stanie Oklahoma i prosi Cartera o umieszczenie w gazecie zdjęcia jej kuzynki, Sylwii King, która od kilku dni nie daje znaku życia.
Na koncie Sylwii King znajduje się ponad dziesięć tysięcy dolarów; Adela Sharp przypuszcza, że kuzynka sprzedała swoje udziały ze sprzedaży farmy na której towarzystwo naftowe wierci szyb. Szybko okazuje się, że Sylwia King sprzedaje papierosy w podejrzanym lokalu należącym do Charliego Pearla; w rzeczywistości handluje tam heroiną ukrytą w pudełkach z zapałkami. Tymczasem Adela Sharp zostaje zamordowana w domu po drugiej stronie ulicy przy której mieszka Carter; jego córka prawdopodobnie widziała mordercę, a prowadzący dochodzenie porucznik Digby uważa, że śmierć dziewczyny ma związek z handlem narkotykami. Wkrótce Harry Banks, redaktor naczelny gazety, zostaje znaleziony martwy w swoim biurze, a z kolei Pamela w domu towarowym spotyka mordercę Adeli Sharp. Na miejscu zbrodni zostaje znaleziony kolczyk należący do Sylwii King; wszystko więc wskazuje na to, że współpracuje ona z mordercą swojej kuzynki.
Dzieje się więc w tej książce niemało, sęk tylko w tym, że wszystko przedstawione jest jakoś nijako i pozbawione jest większego napięcia. Autorowi nie udało się stworzyć intrygującej atmosfery, bohaterowie są wobec całej historii jacyś obojętni, a zastosowane tu niektóre rozwiązania są momentami komiczne i wręcz dziecinne; najpocieszniejsze jest to, że do rozwiązania całej sprawy nie dochodzi którykolwiek z policjantów tylko redaktor Carter. Mamy tu trzy morderstwa, mordercę straszącego córkę bohatera i w końcu ją porywającą, mamy handel narkotykami – a tymczasem autor cały dramatyzm rozmywa historią prywatnych wojenek toczonych w redakcji. Jest więc po prostu nijako – a, co ciekawe, na podstawie tej książki powstał w 1978 roku jeden ze spektakli „Kobry” pod tytułem „Pamela”. Adaptacja znacznie odbiega od treści powieści – dziennikarz Al Sherwood stara się rozwiązać zagadkę morderstwa swojej żony; grają, między innymi, Marian Kociniak, Anna Chodakowska i Edmund Fetting, a za scenografię odpowiada Allan Starski.