Agatha Christie – Dwanaście prac Herkulesa 522/2023

  • Autor: Agatha Christie
  • Tytuł: Dwanaście prac Herkulesa
  • Wydawnictwo: KAW Szczecin
  • Rok wydania: 1986
  • Nakład: 150350
  • Recenzent: Adam Sykuła

Dwanaście prac Herkulesa czyli bądź jak heros

Swojego czasu na łamach klubu przetoczyło się narzekanie że tak mało jest recenzji pozycji książkowych z serii z kciukiem wydawanej przez KAW. Tak wiec, chcecie to macie, skumbrie w tomacie. I to od razu z grubej rury, autorka znana i lubiana czyli Agatha Christie.

Dwanaście prac Herkulesa pierwotnie zostało wydanych w magazynie Strand w 1939 roku. Natomiast wersja książkowa pod oryginalnym tytułem The Laubours of Hercules, została opublikowana w 1947. Polskie wydanie zaprezentowała KAW w nowo utworzonej serii 'Z kciukiem, w 1988 roku. Książka Christie to dwanaście krótkich opowiadań z Herkulesem Poirotem w roli głównej wzorowanych na dwunastu mitycznych pracach Herkulesa. Wszystko zaczyna się od niewinnej rozmowy Poirota z niejakim doktorem Burtonem. Detektyw dotknięty do żywego opinią doktora że wcale nie przypomina swojego mitycznego imiennika, postanawia udowodnić że jest wręcz przeciwnie i że mityczny Herkules to przy nim neptek i lebiega. No i efekt widzimy w opowiadaniach zamieszonych w książce. Christie najprawdopodobniej dobrze się bawiła pisząc te krótkie formy. Swobodnie czerpała z motywów mitycznych dwunastu prac Herkulesa i z wdziękiem przykrawała je do postaci i działań wymuskanego i zawsze akuratnego Poirota.

Ze zbiorami opowiadań jest jak z zestawem pralin w bombonierce. Niektóre są smaczne, niektóre tylko zjadliwe, a niektóre nadają się tylko do wbijania gwoździ w ścianę zamiast młotka. Te u Agathy w Dwunastu pracach trzymają w miarę równy poziom. Natomiast powstały w latach trzydziestych i dla niektórych będą zapenie trącić myszką – 'no bo nic tam się przecież właściwie nie dziejeeee!!!. Robiąc szybki przegląd kilku opowiadań ze zbioru. I tak: szkoda że ,Ptaki Stymfalijskie’ i 'Stado Gerionesa, nie zostały przez Christie przerobione na pełnowymiarowe książki, bo miały ku temu duży potencjał. 'Lew z Nemei, opowiadanie z dużą nutą humoru, świetnie sprawdziłoby się jako lekka sztuka teatralna. 'Byk Kreteński – tutaj Christie wykreowała ciężką, klaustrofobiczną atmosferę, gdzie w mrocznych kątach starego domostwa na wsi czai się szaleństwo – rodem ze współczesnego dreszczowca. Notabene ponownie taki genialny zabieg Agatha zastosuje w pełnowymiarowej powieści Dziesięciu Murzynków. I w końcu 'Łania Ceryntyjska, opowiadanie z motywem, kradzieży tożsamości (jakie to współczesne) oraz… duchami.

Kilka Słów o serii ,Z kciukiem, w której zostały wydane Dwanaście prac. Seria została zainicjowana przez KAW w 1987 roku. Pierwszą wydaną książką był Atomowy Ring Piotra Kraśki. Seria zakończyła żywot w 1991, przy czym kilka ostatnich tomów już nie miało charakterystycznego znaku przestawiającego odcisk palca z liniami papilarnymi, przy czym liternictwo i układ typograficzny okładek pozostał ten sam. Była to seria specyficzna. Przedstawiała głownie autorów anglosaskich lub autorów polskich piszących pod anglosaskimi pseudonimami, gdzie akcja książek toczy się na zachodzie, tudzież jak sobie zachód wyobrażają polscy autorzy z końca lat osiemdziesiątych.

W serii znalazł się zarówno Alistair MacLean i Dick Francis jak również Jonathan Trench (czyli Piotr Kraśko plus jeden) oraz Robin Cook i Barry Fantoni. Słodką tajemnicą wydawnictwa już na zawsze pozostanie fakt, dlaczego stworzyło tą serię, zamiast po prostu wydać te książki w swojej bardziej rozpoznawalnej serii kryminalnej, tzn. w serii w 'Z czerwoną okładką,.

Warto jeszcze dodać że Dwanaście prac Herkulesa było pierwszą oficjalnie wydaną książką Agathy Christie w Polsce od ponad dekady. Poprzednia książka autorki była wydana w Czytelniku w 1978 i była to 'Kurtyna,. Wydanie KAWu z 1988 niejako zwiastowało tryumfalny powrót królowej kryminałów do Polski po roku 1989.