- Autor: Václav Pavel Borovička
- Tytuł: Śmierć na zamówienie
- Wydawnictwo: KAW
- Seria: Szczęśliwa Siódemka
- Rok wydania: 1982
- Nakład: 50350
- Recenzent: Robert Żebrowski
Zabójstwa sterowane
Przy zakupie tej książki trochę się nabrałem. Czechosłowacki autor, tytuł podpadający pod kryminał, obrazek na okładce taki jak trzeba; pomyślałem więc, że jak nic mam przed sobą jakiś reportaż kryminalny o milicjantach z CSRS. Okazało się jednak, że tak nie jest. Opatrznościowo jednak wyszło dobrze.
„Szczęśliwa Siódemka” to kolejna wielka seria wydawnicza (Krajowej Agencji Wydawniczej), w której pojawiły się też kryminały i reportaże kryminalne. W sumie – w latach: 1975-1988 – ukazały się w niej 63 pozycje (55 w pierwotnej szacie wydawniczej: siódemka w siódemce, a 8 – w nowej: siódemka pomiędzy wyrazami: Szczęśliwa i Siódemka).
A oto jak wydawcy przedstawili serię: „Popularyzuje przede wszystkim problematykę humanistyczną, a więc wiedzę o folozofii, sztuce, historii, prawie, kulturze, społeczeństwie. Poszczególne tomiki serii zawierają po 7 esejów, reportaży, opowiadań lub fragmentów z literatury pięknej”. „Przygody i sensacje, podróże, historia, sztuka, sport, dzieje myśli ludzkiej, nauka i jej tajemnice”.
Autorem recenzowanej przeze mnie pozycji jest Czechosłowak – V. P. Borovicka. W swoich książkach ukazywał autentyczne przestępstwa kryminalne i szpiegowskie, a także działania Scotland Yardu i FBI. W „Śmierci na zamówienie” przedstawił siedem spraw dotyczących zabójstw dokonanych właśnie na zamówienie. Są to: zamach na przywódcę religijnego – Mahatmę Gandiego w Indiach, morderstwo prezesa rady ministrów Cejlonu – Solomona Bandaranaike’a, zabójstwo w Dallas prezydenta USA – J. F. Kennedy’ego, obława i zamordowanie w Boliwii argentyńskiego rewolucjonisty – Ernesto Che Guevary, zamach w Memphis na przywódcę religijnego – pastora Martina Lutera Kinga, zabójstwo w Los Angeles – kandydata na prezydenta USA – Roberta Kennedy’ego, a także morderstwo działacza Związku Zawodowego Górników USA – Josepha Yablonskiego (syna polskiego emigranta).
Książka liczy 198 stron, a jej cena okładkowa to 40 zł. Po raz pierwszy została wydana w roku 1976. Tłumacz książki – Andrzej Czcibor-Piotrowski wybrał, spośród ofiar zabójstw na zamówienie opisanych w oryginale, na potrzeby serii tylko siedem postaci: pięć znanych oraz dwie mniej znane – mnie zaś w ogóle (Bandaranaike i Yablonsky). Opis zdarzeń jest wystarczający do zrozumienia tła, pobudek i skutków tych przestępstw. Pozycja jest naprawdę godna uwagi.