Różni autorzy – Siedmiu detektywów 303/2022

  • Autor: Różni autorzy (Poe Edgar Allan, Conan Doyle Arthur, Leblanc Maurice, Christie Agatha, Charteris Leslie, Simenon Georges)
  • Tytuł: Siedmiu detektywów
  • Wydawnictwo: KAW
  • Seria: Szczęśliwa Siódemka
  • Rok wydania: 1977
  • Nakład: 60350
  • Recenzent: Robert Żebrowski

Siedmiu wspaniałych, a raczej sześciu i jedna wspaniała

„Siedmiu detektywów” to kolejna pozycja „kryminalna” w „Szczęśliwej Siódemce”. W książce jest siedem opowiadań kryminalnych zagranicznych autorów, każde poświęcone innemu detektywowi. Prawo siódemki jest lekko zachwiane, bo autorów kryminałów jest tylko sześciu (dwa opowiadania A. Christie). Każde z opowiadań poprzedzone jest krótkim wstępem dotyczącym detektywa w nim występującego. Książka liczy 211 stron, a jej cena okładkowa to 20 zł.

„Skradziony list” Edgara Allana Poe dotyczy kradzieży listu i ukrywania go w celu szantażowania. Występuje w nim C. Augustine Dupin, który rozwiązuje zagadki przy pomocy abstrakcyjnego rozumowania, podbudowanego spostrzegawczością i szeroką wiedzą.

„Stowarzyszenie rudowłosych” Arthura Conan Doyle’a (przekład: Kazimierz Kwaśniewski !!!) dotyczy oszustwa i usiłowania kradzieży z włamaniem. Występuje w nim Sherlock Holmes, którego metoda detektywistyczna zasadza się na umiejętności zbierania najdrobniejszych poszlak materialnych, niedostrzegalnych dla innych, i rekonstruowania z nich przebiegu wydarzeń.

„Arsene Lupin w więzieniu” Maurice’a Leblanca dotyczy kradzieży kierowanej z więzienia. Występuje w nim Arsene Lupin, który jest przystojnym, inteligentnym, pomysłowym i odważnym hochsztaplerem, umiejącym wcielać się w różne postacie, który okrada antypatycznych bogaczy.

„Hydra Lernejska” Agathy Christie dotyczy zabójstwa chorej kobiety. Występuje w nim Herkules Poirot, którego metoda detektywistyczna polega na obserwacji ludzi, intuicji psychologicznej i analizie intelektualnej.

„Sztaby złota” Agathy Christie dotyczą kradzieży z zatopionego statku. Występuje w nim Panna Marple, która rozwiązuje zagadki kryminalne na podstawie relacji osób i plotek oraz własnej trzeźwej oceny ludzkich ułomności.

„Utalentowany mąż” Leslie Charterisa dotyczy przestępstwa żonobójstwa. Występuje w nim Simon Templar, który jest postrachem złoczyńców, zwalczającym występki skutecznie, lecz nie zawsze zgodnie z prawem.

„Odłożona licytacja” Georgesa Simenona dotyczy zabójstwa gościa w oberży. Występuje w nim komisarz Maigret, którego metoda śledcza polega na wtopieniu się w otoczenie oraz poznanie miejscowych stosunków i konfliktów, w celu ujawnienia jakiegoś szczegółu, wypowiedzi lub zachowania, które pomoże mu rozwiązać zagadkę.

Wybór siedmiu detektywów, a raczej sześciu i jednego złodzieja (Lupin) dokonany przez Barbarę Olszańską jest doskonały. Książkę polecam przede wszystkim tym, którzy dopiero wchodzą w świat kryminałów detektywistycznych.