Marco Nese – Ośmiornica 304/2022

  • Autor: Marco Nese
  • Tytuł: Ośmiornica część I (La Piovra)
  • Wydawnictwo: Agencja Omnipress
  • Rok wydania: 1991
  • Nakład: nieznany
  • Recenzent: Robert Żebrowski

W mackach mafii

„Ośmiornica” to włoski serial kryminalny z lat 1984-2001. W sumie wyprodukowano 48 odcinków, które ukazały się w 10 sezonach. Główną rolę w nim zagrał Michele Placido. Film wzbudził ogromne zainteresowanie na całym świecie, w tym też w Polsce.

Recenzowana książka powstała na podstawie scenariusza do pierwszego sezonu serialu, autorstwa Ennio De Concini’ego. Liczy 180 stron i zawiera czarno-białe ilustracje.

Głównym bohaterem jest komisarz włoskiej policji – Corrado Cattani. Wraz z żoną i dwunastoletnią córką przeniósł się z Mediolanu do Trapani na Sycylii. Miał zastąpić zamordowanego szefa tamtejszej policji śledczej – Augusto Marineo. Jego zwłoki zostały znalezione w porzuconym samochodzie, a na miejscu zdarzenia nie było ani pocisków, ani łusek ani nawet śladów krwi. Okazało się, że tego samego dnia – również przy użyciu broni palnej – popełniła samobójstwo miejscowa arystokratka – księżna Eleonora. Wkrótce zastrzelony został jedyny, wśród tamtejszych policjantów, znajomy komisarza z dawnych lat – Leo De Maria. Cattani osobiście zajął się śledztwem w sprawie tych trzech zgonów. Pomagał mu w tym jego zastępca – Altero, a nadzorował go prokurator Scardona. W sprawie pojawiło się kilka (nie)ciekawych osób – młody i gniewny mafioso – Sante Crinna, jego kochanka, narkomanka – księżna Titti Pecci Scialoja (córka Eleonory), dziennikarz telewizji sycylijskiej – Nanni Santamaria, dyrektor Ludowego Banku Rzemieślniczego – Ravanusa, adwokat Terrasini oraz właścicielka firmy budowlanej – hrabina Olga Camastra. Kiedy zginął De Maria, komisarz mógł już liczyć tylko na swojego zastępcę – Altero, swojego znajomego z Rzymu – Sebastiano Cannito – szefa Wydziału Z służb specjalnych, a także nowopoznanego księdza Don Manfrediego, który był bratem … Sante Crinny. Cattani ustalił, że samobójstwo księżnej było zabójstwem, a sprawca był ten sam, co w przypadku Marineo. W niedługo potem doszło do próby zamachu na komisarza. Jeden z zamachowców został zabity, a drugi ranny. Tym drugim był Crinna, którego aresztowano. Cattani postanowił dobrać się do banku i firm piorących pieniądze mafii. Robił to na tyle skutecznie, że mafia postanowiła dobrać się do niego. Nie miało to jednak nic wspólnego z zasadami kodeksu honorowego działań mafijnych przedstawionymi w filmie „Ojciec chrzestny”.

W książce są też wątki miłosne i obyczajowe: Corrado i jego żona – Elsa przechodzili bardzo poważny kryzys małżeński, a ponadto komisarz zakochał się w młodej księżnej.

W chwili wydawania tego kryminału, widzowie w Polsce obejrzeli już cztery sezony „Ośmiornicy”, a piaty miał się wkrótce ukazać. Wydawnictwo „Omnipress” zapowiedziało, że cztery kolejne części książki są w druku i … na zapowiedziach się skończyło.

Z poloników: „Antoni Bławatek” jako fikcyjny właściciel mafijnego konta bankowego.
Ciekawostka: sycylijskie marionetki nie mają sznurków połączonych z nogami, a żeby „chodziły” trzeba je rozkołysać.