Szmagier Krzysztof – Złoty kielich z rubinami 227/2022

  • Autor: Szmagier Krzysztof
  • Tytuł: Złoty kielich z rubinami
  • Wydawnictwo: Agoy.pl Piotr Cholewiński
  • Seria: 07 zgłoś się (tom 6)
  • Rok wydania: 2011
  • Recenzent: Robert Żebrowski

Ewa: 07 zgłoś się

Szósty odcinek serialu „07 zgłoś się” nosi tytuł: „Złoty kielich z rubinami”. Autorem scenariusza jest – nieznany mi – Stefan Klonowski. Recenzowana przez mnie książka liczy 88 stron, jej cena okładkowa to 7,99 zł.

Akcja dzieje się w różnych miejscach Polski (na granicy z Czechosłowacją, na Wybrzeżu i na Bałtyku, a także w Warszawie). Z naszego kraju przemycane były na Zachód kradzione z muzeów dzieła sztuki. Wśród nich był renesansowy, emaliowany złoty kielich mszalny z rubinami, wykonany prawdopodobnie przez któregoś z uczniów Benvenuto Celliniego, o wartości setek tysięcy dolarów, a pochodzący z muzeum w Wielbarku (miasto leży nieopodal dawnej granicy polsko-pruskiej; był w nim kiedyś nawet murowany zamek krzyżacki pochodzący z XIV wieku, natomiast muzeum nie było). Sprawą zajął się porucznik Sławomir Borewicz (który jeździł już „Borewiczem”, czyli Polonezem 1500 MR’78), porucznik Antoni Zubek i sierżant Ewa Olszańska, oczywiście wszyscy pod nadzorem majora Wołczyka.

Czynności prowadzone wspólnie z WOP-em nie przyniosły rezultatu. Sprawę skomplikowało zabójstwo – tuż przed oficjalnym przesłuchaniem – byłego dyrektora wielbarskiego muzeum – profesora Malickiego, o dokonanie którego podejrzewany był … Zubek. Mimo mylnych tropów, „07” ustalił, w jaki sposób kielich ma być wywieziony z kraju. Zaczęła się jednak walka z czasem, by zdążyć zatrzymać sprawcę, zanim przekroczy granicę. Oj, będzie zabawa, będzie się działo. Do działań porucznik wykorzysta nawet śmigłowiec („tymi brykami to można latać na grzyby, a nie na akcje operacyjne”). Będzie też prom płynący na Bornholm i samolot lecący do Paryża. Pojawi się też – po raz pierwszy – major Dziewulski (Jerzy Dziewulski – dowódca jednostki antyterrorystycznej na lotnisku „Okęcie”), który w filmie, w tym odcinku nie wystąpił, a w późniejszych występował jako jedynie porucznik i to o nazwisku Dziworski. Jak więc widać książki z serii „07 zgłoś się” nie pokrywają się idealnie ze scenariuszami odcinków serialu.