Szmagier Krzysztof – Zamknąć za sobą drzwi 264/2022

  • Autor: Szmagier Krzysztof
  • Tytuł: Zamknąć za sobą drzwi
  • Wydawnictwo: Agoy.pl Piotr Cholewiński
  • Seria: 07 zgłoś się (tom 19)
  • Rok wydania: 2011
  • Recenzent: Robert Żebrowski

Hasło: „Jovita wzywa pomocy”

Dziewiętnasty odcinek serialu „07 zgłoś się” nosi tytuł: „Zamknąć za sobą drzwi”. Scenariusz powstał na podstawie powieści „Biała karawana” Juliusza Grodzińskiego wydanej w roku 1980 przez „Pojezierze”. Powieści tej nie czytałem, ale ma ona recenzję w naszym Klubie. Recenzowana przez mnie książka liczy 129 stron, jej cena okładkowa to 7,99 zł.

Akcja toczy się w USA i NRD (chwilowo) oraz w Polsce – w różnych miejscach. Paul Kopiński, obywatel Stanów Zjednoczonych, Polak z pochodzenia, noszący ps.: Copy (dla kolegów) i „Wściekły Kojot” (dla przestępców”), przez dwadzieścia sześć lat pracujący w Policji Metropolitarnej Nowego Jorku, przede wszystkim w brygadzie do walki z narkotykami, przez kilka ostatnich lat także w Interpolu, był od kilku tygodni na emeryturze. Zdiagnozowano u niego rak trzustki i dawano mu tylko 3-4 miesiące życia. Postanowił pojechać do Polski, by tam spotkać się z jedyną bliską mu osobą tj. swoją siostrą – Danutą Matrasik, żoną leśnika, zamieszkującą w leśniczówce pod Augustowem. Żona Kopińskiego zginęła 9 lat wcześniej, zgwałcona i zamordowana przez gang narkotykowy. Jadąc przez NRD, w stronę polskiej granicy, Kopiński przypadkowo spotkał się z nowojorskimi dilerami: Oscarem Thomasem ps. Savalas i Adolfem Kranzem ps. Wesoły. Oni także jechali do Polski, ale po to, przejąć przerzut narkotyków z Turcji. Kiedy byli już na terenie naszego kraju, dilerzy próbowali zabić emeryta, ale ocalił go miejscowy chłopiec.

Sprawę usiłowania zabójstwa miał prowadzić Borewicz wspólnie z Jaszczukiem. Do pomocy im skierowano – w zastępstwie Ewy Olszańskiej (nie wiadomo z jakiego powodu) – sierżant Annę Sikorę. Kontakt z Milicją miała też nawiązać jugosłowiańska agentka wywiadu – kapitan Jovita Popović, która niejawnie nadzorowała przerzut. Okazało się, że przemytnicy zatrzymali się w leśniczówce, gdzie mieszkała siostra Kopińskiego.

Akcja ruszyła z kopyta. Był pożar, strzelaniny, pościgi. Był śmigłowiec i komandosi (nie ma informacji, żeby był wśród nich major Dziewulski), była amfibia, czyli BTR, oraz pies tropiący. Był w końcu samolot rolniczy Wilga, a także skierowane – przez Ochronę Powietrzną Kraju – odrzutowce.

To najbardziej „bondowska” część serii. Dużo i ciekawie się w niej dzieje. Nic dodać, nic ująć.

Cytat: „Porucznik Jaszczuk uważa, że im dalej dzwoni, tym głośniej powinien mówić”.