Sowiński Piotr – Łowcy 7/2021

  • Autor: Sowiński Piotr
  • Tytuł: Łowcy
  • Wydawnictwo: Dom wydawniczy Księży Młyn
  • Rok wydania: 2020
  • Recenzent: Iza Desperak

„Łowcy” to trzecia część trylogii Piotra Sowińskiego. Łączy je postać Tadeusza Kosteckiego, który mimo swego zaangażowania w poszukiwanie prawdy ponosi spektakularne porażki w zderzeniu z siłami zła. Już w „Meczu o życie”, którego akcja zawiązuje się w czasach stanu wojennego, śmierć ponosi jego dziewczyna, a sam porucznik ląduje na kilka miesięcy w psychiatryku. W „Najniższym kręgu piekła” Kostecki nawet nie próbuje poskładać swojego życia osobistego, a przestępcy okazują się o wiele mocniejsi od niego i całego aparatu ścigania. „Łowcy” to już kryminał post-milicyjny, były porucznik jest dziś komisarzem policji, zmagającym się z nadwagą i nadużywaniem alkoholu, i całkowicie pozbawionym złudzeń. W „Łowcach” będąca tłem Łódź jest jeszcze bardziej noir niż w poprzednich częściach trylogii, akcja toczy się w walących się ruinach byłych zakładów włókienniczych i ruderach wokół rynku Bałuckiego, ale Kosteckiemu nareszcie zaczyna się trochę udawać w życiu. Spotyka kobietę, mozolnie odstawia alkohol, i zostaje ojcem.

Tytuł książki nawiązuje do afery „łowców skór”, odkrytej przez łódzkich dziennikarzy w 2002 roku. Rok później przyćmi ją historia zwłok dzieci znalezionych w beczkach, i Kostecki, choć już jej nie dożyje, przewiduje, że w walącej się Łodzi i to może się zdarzyć. Na razie dostaje sprawę bezdomnego zamordowanego za pomocą pavulonu, i stara się ją rozwiązać. W dodatku obok wątku łowców skór pojawiają się tajemniczy Czyściciele, eliminujący bezdomnych, a ich strona internetowa okazuje się zarejestrowana w egzotycznym raju podatkowym. Kostecki wprawdzie, jak zwykle, dochodzi do tego, kto stoi za serią morderstw, jednak nie docenia determinacji przeciwnika, który tym razem znajduje się w szeregach policji. Poczęstowany zastrzykiem pavulonu komisarz nie zmartwychwstanie raczej w kolejnym tomie, „Łowcy” kończą więc serię przygód tego niefortunnego antybohatera nieodwołalnie.

Pavulon powoduje zwiotczenie mięśni, zanim nastąpi śmierć ofiara jest świadoma. Kostecki w ostatnich chwilach marzy? śni? o spełnieniu największego marzenia, zabraniu syna na finałowy mecz mistrzostw świata w 2006 roku. Piłka nożna i jak i w poprzednich tomach pełni ogromną rolę, to mecze wyznaczają chronologię wydarzeń. Kolejnym tłem kolejnych jest historia Łodzi, wplatana przez autora w intrygę kryminalną. W „Meczu o życie” Sowiński zabiera nas do Łodzi stanu wojennego, w „Najniższym kręgu piekła” , którego akcja toczy się w 1985 roku, do czasów wojny i historii obozu dla dzieci przy ulicy Przemysłowej, w „Łowcach” do początków łódzkiej transformacji, której ofiarami jest większość bohaterów. Nie-łodzianie otrzymują niezłą dawkę lokalnej historii, łódzkie czytelniczki i czytelnicy z kolei lokalne smaczki czytelne tylko dla nich. Wśród prawdziwych postaci pojawia się też sam autor, autoironicznie sportretowany przez jednego z uczniów pewnego liceum, gdzie rzeczywiście uczy.

Recenzje poprzednich tomów
Sowiński: Mecz o życie | miasto Ł (miastol.pl)
„Najniższy krąg piekła” – recenzja książki | miasto Ł (miastol.pl)