Pat Lauer – Tajemnicze Historie 109/2011

  • Autor: Pat Lauer
  • Tytuł: Tajemnicze Historie
  • Wydawnictwo: Klub dla Ciebie
  • Rok wydania: 2008
  • Recenzent: Waldemar Szatanek

„Elementarz Holmesa  i Watsona”

Drugą wakacyjną recenzje chciałem wam zaproponować z książki „Tajemnicze historię” . Nie jest to typowy kryminał, ba …  w ogóle to nie jest kryminał. Książka ta jest bowiem zbiorem historyjek kryminalnych, choć mamy tez kilka  spod znaku grozy czy matematycznych.
Bardzo nietypowa jest formuła zaproponowana przez pomysłodawców książki . Otóż każda historia jest zagadką z której mamy wywnioskować np. kto i w jaki sposób  zabił. Jakby tego było mało każda historia opowiedziana jest trzy razy , za każdym razem poznajemy mniej faktów. Autorzy proponują nam wiec zabawę : pokaz ile wiadomości ci potrzeba żeby rozwikłać zagadkę kryminalną.
Na końcu książki mamy oczywiście rozwiązania wszystkich zagadek.
„Tajemnicze historie” są więc raczej zbiorem 128 gier niż  zwykłą książką ale myślę ze warto się zastanowić czy np. najlepsi MORD-owcy są w stanie za pomocą kilku poszlak wskazać winowajcę czy raczej potrzebują całej fabuły wprowadzającej.
Książka  idealnie nadaje się na długie zimowe  wieczory, zbiórki harcerskie czy wyjazdy szkoleniowo-integracyjne. Na pewno polubią ją też miłośnicy zagadek logicznych i wszelkiego rodzaju szarad.
Trochę oczywiście jest nużące gdyby ktoś tak jak ja chciał przeczytać wszystkie historyjki jak powieść, ale w końcu nie o to chodzi .
Na pewno nie  stanie się moją ulubioną  lekturą ale  chcącym poćwiczyć umysł  spokojnie mogę polecić.
Oczywiście na poziomie krzyżówki bo już raczej nie szachów (to o poziomie ćwiczenia umysłu)