Laurie R. King – List Marii 38/2010

  • Autor: Laurie R. King
  • Tytuł: Listy Marii
  • Wydawnictwo: Zysk i S-ka
  • Seria: Klub Srebrnego Kluczyka
  • Rok wydania: 2010
  • Recenzent: Adam Sykuła

Listy Marii czyli kryminał postmodern

Sherlock Holmes się nudzi. Nie ma żadnej ciekawej sprawy do rozwiązania i nie musi pilnować książeczki czekowej doktora Watsona.

Watson włóczy  się gdzieś po Ameryce i ostatnio nie było od niego żadnej wiadomości. A tak ogólnie to jest rok 1923 i żona Holmesa, Mary jest zagrzebana w tłumaczenie pewnego hebrajskiego tekstu. Wszystko zmienia się kiedy odwiedza ich dawno niewidziana przyjaciółka, Doroty Ruskin, archeolog amator. Doroty przywozi ze sobą z Palestyny tajemniczy papirus, mogący odwrócić fakty zawarte w biblii o sto osiemdziesiąt stopni. Następnego dnia Doroty zostaje zamordowana. Sherlock i Mary natychmiast rzucają się w wir śledztwa.
Mary w przeciwieństwie do doktora Watsona niej jest tłem dla działań Holmesa tylko równorzędnym partnerem podczas prowadzenia śledztwa dorównującym mu pod względem intelektu jak i  zmysłu obserwacyjnego.
King opisuje świat, dobrej, starej Anglii, pełen dżentelmenów,  kamerdynerów i dyskretnej służby. Świat który przeminął wraz z wybuchem 2 Wojny światowej, A może w ogóle tak naprawdę go nie było i istniał tylko w wyobraźni pisarzy tamtego okresu. Mimo że jedną z postaci jest Sherlock Holmes – postać stworzona przez Artura Honan Doyle’a, autorka jednak garściami czerpie inspirację z książek Agaty Christie. I tak: stosunki panujące w Sherlock Holmes i S-ka można odnieść do Postaci Tuppence i Tomy’ego ze 'Śledztwo na cztery ręce’. Pojawiają się motywy z takich książek jak 'Morderstwo w Mezopotamii’, 'Śmierć w chmurach’, czy 'Morderstwo to nic trudnego’. King ze standardowych wątków zaczerpniętych z klasyki powieści kryminalnej buduje całkiem nowy obraz. Co najważniejsze jest to obraz całkowicie świeży i ciekawy. Autorce udało  się wydobyć wszystkie znane cechy Sherlocka Holmesa jednocześnie stwarzając do tej postaci ironiczny dystans, co zaowocowało nowym, ciekawym wymiarem tej postaci. Jeżeli pokusić się o stylistykę biblijną. Księżaka ta jest apokryfem do dział Artura Conan Doyle,a i Agaty Christie. Moim zdaniem jest to bardzo udany apokryf.
Listy Marii są  trzecią pozycją książkową wydaną w serii o przygodach Mary Russell. W chwili obecnej pisarka napisała 9 powieści składających się na ten cykl (10 książka jest w trakcie powstawania).