- Autor: Anne Perry
- Tytuł: Świąteczna podróż
- Wydawnictwo: Zysk i S-ka
- Seria: Klub Srebrnego Klucza
- Rok wydania: 2009
- Tłumacz: Tomasz Bieroń
- Recenzent: Monika Przygucka
Burza kłamstw i zmysłów szum
Bardzo lubię kryminały i bardzo lubię powieści wiktoriańskie.
Ta książką ucieszyła mnie szczególnie, ponieważ:
- jest kolejną powieścią w serii reaktywowanego, popularnego niegdyś „kluczyka” czyli Klubu Srebrnego Klucza przez Wydawnictwo Zysk i Spółka, co pozwala żywić nadzieję, że będzie ich więcej;
- łączy w sobie elementy powieści kryminalnej i wiktoriańskiej.
Powieść zawiera w sobie zagadkę i wszystkie elementy wiktoriańskie: żelazne konwenanse, zmysłowy szał i ukryte kłamstwo. Pełna jest ukrytego szaleństwa, dzikości uczuć, wściekłości życia i rozpaczy prowadzącej wprost do śmierci, tak, że trudno uwierzyć, jak to wszystko mogło się zdarzyć na cichej angielskiej prowincji, gdzie wiatr porusza różanymi krzewami w ogrodzie, a w wielkim kominku buzuje ogień, oświetlając domowników jedzących świąteczną kolację.
Niedużą książeczka w klimacie przypomina trochę „Kobietę w Bieli” W. Collins, a bohaterkami są trzy kobiety należące do towarzystwa, jednak jakże różniące się od siebie charakterem, osobowością i podejściem do życia!
Lady Isobel, piękna i zazdrosna o powodzenie innych kobiet oskarżona zostaje o przyczynienie się do samobójstwa pięknej Gwendolen Kilmuir, gdy z pobliskiego jeziora wyłowione zostaje jej ciało.
Wydawało się, że nic nie zapowiada tragedii, młoda i piękna wdowa ma szansę na nowe szczęście i nagle… odbiera sobie życie? Czy stało się to pod wypływem nieopatrzne wypowiedzianych przez Isobel ostrych słów wobec Gwendolen? Świąteczna atmosfera panująca w rezydencji Omegusa Jonesa w Berkshire pryska, gdy ślady sugerują samobójstwo a nie wypadek.
Lady Isobel zostaje oskarżona o przyczynienie się do tego nieszczęścia swoimi pełnymi goryczy słowami i aby oczyścić swe imię i uniknąć ostracyzmu ze strony towarzystwa wyrusza w trudną, świąteczną podróż. Aby pomóc oczyścić się Isobel z tego zarzutu, Lady Oliwia decyduje się towarzyszyć przyjaciółce w trudnej pokutnej misji, której celem jest rodzinny dom samobójczyni i spotkanie z matką zmarłej Gwendolen. Czy spotkanie to dojdzie do skutku? Czy Isobel wykorzysta szansę, by oczyścić się z oskarżenia? Młodą kobietę czeka trudne zadanie – ma przedstawić matce ofiary okoliczności śmierci córki i wyjaśnić własny w tym udział. Do przekazania ma też ostatni list od Gwendolen, którego treści nie wolno Isobel poznać….
Poza świetnie zarysowaną zagadką kryminalną i wyrazistymi postaciami kobiet, warto zwrócić także uwagę na bardzo interesująco nakreślone charakterystyki innych członków wiktoriańskiego towarzystwa, kostycznych, zasadniczych i nieprzejednanych w swych poglądach, ściśle trzymających się angielskiego konwenansu i … nie pozbawionych słabości znanych wszystkim czytelnikom bez względu na epokę: miłości, zazdrości i przemożnego pragnienia szczęścia.
Bohaterowie Świątecznej podróży znakomicie pasują do obyczajowości i wrażliwości epoki wiktoriańskiej, a próbując doczekać się rozwiązania zagadki na ostatniej stronie ksiązki, czytelnik z pewnością usłyszy ogień buzujący w kominku, wicher zawodzący podczas podróży przez odległe wrzosowiska i angielskie świąteczne dzwonki.
Ksiązka warta jest też rekomendowania ze względu na bardzo dobre – w mojej ocenie – tłumaczenie.