Rygiel Katarzyna – Ekspedycja Kolitz 43/2009

  • Autor: Rygiel Katarzyna
  • Tytuł: Ekspedycja Kolitz
  • Wydawnictwo: Zysk i S-ka
  • Seria: Klub Srebrnego Klucza
  • Rok wydania: 2008
  • Recenzent: Katarzyna Nowacka

Na wstępie chciałabym podziękować wszystkim piszącym recenzje ponieważ są one dla mnie nieustającym źródłem informacji na temat naszej fascynacji czyli kryminałów lub jak kto woli powieści milicyjnej. Chciałabym w tym miejscu opisać książkę Pani Katarzyny Rygiel pt.:”Ekspedycja Kolitz”. Została ona wydana w reanimowanej lub jak kto woli reaktywowanej serii Klubu Srebrnego Klucza. Jest to pozycja, którą autorka debiutuje jako pisarka kryminałów.


„Ekspedycja Kolitz” jest kryminałem z przeważającym wątkiem historyczno – archeologicznym. Ale nie brakuje też wątku obyczajowego i romansowego (który notabene jest motorem działań głównych bohaterów).
Miasteczko Kolitz na Pomorzu, cysterski klasztor, lata 80 XIX wieku i nie wyjaśnione zniknięcie młodego historyka Otto Kleista (oczywiście szczęśliwie zakochanego) i umowne czasy współczesne już nie Kolitz a Kolice oraz grupa młodych archeologów badających i prowadzących prace w tymże samym klasztorze. Na pewno już się domyślacie, że biedny Otto (a raczej to co z niego zostało) zostanie odnaleziony jak również skarb czyli sądząc z opisu przepiękne przedmioty liturgiczne. Źli ludzie ukarani, dobrzy po przebaczeniu nagrodzeniu (nie materialnie) a sprawa Otto i skarbu wyjaśniona.
Bardzo dobrze się to czyta. Najlepiej zimą żeby przypomnieć sobie zapachy i temperatury panujące latem.
Moim ulubieńcem po przeczytaniu pozostaje ksiądz Andrzej, który jest proboszczem parafii w Kolicach i służy wszelką poradą nie tylko duchową.
A tak na marginesie chyba każdy archeolog chciałby kiedyś otworzyć taką opisaną w książce skrzynię.
Policja występuje w powieści śladowo. Po prostu bohaterowie podejmując takie a nie inne działania rozwiązują zaplątaną intrygę i tę z przeszłości i tę z teraźniejszości.