Stępień A. – Przedział sypialny nr 13 146/2024

  • Autor: Stępień A.
  • Tytuł: Przedział sypialny nr 13
  • Wydawca: Polskie Radio Bydgoszcz
  • Rok wydania: 1968
  • Recenzent: Robert Żebrowski

Trzeba uważać z kim się jedzie z przedziale

Radiowe słuchowiska kryminalne w PRL to nie tylko „Teatrzyk Zielone Oko”. I tak jest właśnie z recenzowaną pozycją. Niestety nie udało mi się ustalić pełnych danych jej autora. Czas trwania nagrania to 23:52. Akcja toczy się na terenie Wielkiej Brytanii, niestety brak danych uniemożliwia ustalenie jej czasu.

W pociągu pospiesznym do Londynu, przez Newcastle, Sheffield i Nottingham (pociąg musiał wyruszyć albo z Glasgow albo z Edynburga), w wagonie sypialnym nr 13, przebywało tylko dwóch pasażerów: Tomasz Kolding i Archibald Twist. Kolding poinformował Twista, że pod swoim łóżkiem umieścił bombę zegarową, której wybuch – o godz.22.30 – ma doprowadzić do uszkodzenia wagonu i ustawienia go w poprzek sąsiedniego toru, wprost pod nadjeżdżający o tej porze pociąg ekspresowy z Londynu, a co za tym idzie – do śmierci Koldinga. W takich właśnie okolicznościach, na tej samej trasie, w wagonie o tym samym numerze, dziesięć lat wcześniej, zginęła narzeczona Tomasza – Mary. Z początku niedowierzający, lecz z czasem coraz bardziej przerażony Archibald udał się do konduktora, informując o tej nietypowej sytuacji. Ten jednak uznał go za wariata i zalecił mu przyjęcie leków. Było to w czasie, gdy do zapowiadanego wybuchu pozostało już tylko kilka minut …

Słuchowisko to, a konkretnie jego zakończenie, choć bardzo logiczne, rozczarowało mnie. Myślę, że można było wymyślić coś nie mniej zaskakującego, a bardziej satysfakcjonującego słuchacza. W słuchowisku wystąpiły cztery osoby, jednak żadna z nich nie jest mi znana.

Ps. Na zdjęciu radioodbiornik „Koncert”.