Kucharski Tadeusz – Sto minut bez końca 98/2024

  • Autor: Kucharski Tadeusz
  • Tytuł: Sto minut bez końca. O dramatycznym rejsie nr 231
  • Wydawnictwo: KAW
  • Seria: Ekspres Reporterów
  • Rok wydania: 1976
  • Nakład: 40350
  • Recenzent: Robert Żebrowski

Z dużej chmury mały deszcz, a może wręcz odwrotnie

Recenzowana pozycja ukazała w pierwszym roku wydawania „Ekspresu Reporterów”. Reportaż liczy 59 stron, a cena tomiku to 15 zł.

Akcja toczy się w Warszawie w połowie lat 70.

Wieża koordynacji portu lotniczego w Warszawie odebrała anonimowy telefon, z którego wynikało, że na pokładzie samolotu Ił-18 (czterosilnikowy turbośmigłowiec) odbywającego zagraniczny lot, rejs 231 do Moskwy, z trzydziestoma pasażerami, znajduje się bomba ciśnieniowa wniesiona przez jednego z pasażerów, która wybuchnie, gdy samolot zejdzie poniżej określonego pułapu. Rozmówca zażądał okupu w wysokości 5 mln złotych. Poza pasażerami w maszynie znajdowali się: kapitan, drugi pilot, mechanik pokładowy, nawigator, radiotelegrafista i kilka stewardes w szafirowych mundurkach.

O przeprowadzonej rozmowie telefonicznej, koordynator z wieży niezwłocznie powiadomił dyrektora naczelnego PLL „Lot”, Graniczną Placówkę Kontroli i Zarząd Kontroli Ruchu. Na miejscu pojawił się kapitan SB i porucznik MO, a stanowisko dowodzenia Komendy Stołecznej MO objęło koordynację nad działaniami. Cywilny radiowóz – ze stanu Komendy Dzielnicowej Śródmieście – o krypt. 75, skierowano na ul. Rutkowskiego w celu zatrzymania sprawców szantażu, którzy mieli tam odebrać okup …

Autorka skupiła się w tym reportażu nie tylko na działaniach LOT-u, milicji i kapitana statku powietrznego, ale też na kwestii psychologicznej postępowania sprawców.

PRL-ogizmy: kawiarnia „Pod Arkadami”, sklep sportowy na Placu Konstytucji, hotel „Forum” (działał od roku 1974, a w 2002 przemianowany został na „Novotel”), samochody – „Nysa” („Lotu”), „Fiat” 125p (MO) i ”Fiat” 132, zespół taneczny „Mody Polskiej” (Przedsiębiorstwo to powstało w roku 1958 z połączenia „Biura Mody Ewa” i „Galluxu”, a działało do roku 1998), a także Wydział Handlu SGPiS (nazwa Szkoła Główna Planowania i Statystyki obowiązywała – zamiast SGH – w latach 1949-1991).