Wróblewski Jerzy – Śladami Kida Walkera 123/2023

  • Autor: Wróblewski Jerzy
  • Tytuł: Śladami Kida Walkera
  • Seria: Binio Bill (część 7)
  • Wydawnictwo: Kultura Gniewu Krótkie Gatki
  • Rok wydania: 2019
  • Nakład: nieznany
  • Recenzent: Robert Żebrowski

Poszukiwany żywy lub martwy

„Binio Bill” to seria westernowych (z wątkami sensacyjno-kryminalnymi) komiksów, których autorem, zarówno scenariusza, jak i grafiki, był Jerzy Wróblewski. Zasłynął on z tego, że zilustrował aż 24 „Żbiki”. Seria ta składa się z dziewięciu części: „Rio Klawo” (po raz pierwszy wydane w „Świecie Młodych” w roku 1980, „Na szlaku bezprawia” (ŚM 1980), „Binio Bill i 100 karabinów” (ŚM 1981), „Binio Bill kontra Trojaczki Benneta” (ŚM 1982), „Binio Bill kręci western i … w kosmos” (ŚM 1983), „Binio Bill i ciocia Patty” (ŚM 1984), „Śladami Kida Walkera” (ŚM 1986),”Binio Bill i skarb Pajutów” (KAW 1990) oraz „Binio Bill i szalony Heronimo” (BB Team 2009).

„Śladami Kida Walkera” to siódma część serii. Liczy aż 20 kolorowych stron. W ŚM ukazywał się w 1986 roku. Wydanie, które recenzuję, pochodzi ze zbiorczego albumu pod tytułem „Binio Bill i 100 karabinów”, zawierającego jeszcze jedną – tytułową – historię. Materiały do tej edycji zeskanowano ze „Świata Młodych” i poddano starannej obróbce, polegającej m.in. na odtworzeniu na nowo kreski i kolorów. Zabiegi te przyniosły wspaniałe efekty.

Szeryf miasteczka Rio Klawo w Nevadzie – Polak, Zbigniew Bilecki alias Binio Bill, został telegraficznie poproszony – przez szeryfa Shovel City – o pomoc w ujęciu bandy Kida Walkera (reward: 5000 $) napadającej na farmy i zabijającej ludzi. Tymczasem bandyci dokonali kolejnego napadu, tym razem na dyliżans, zrabowali oszczędności podróżujących, a także zabrali ze sobą Luizę – córkę szeryfa z Shovel City (dziewczyna ma charakterystyczną ”filmową” urodę, ale nie udało mi się zidentyfikować, kto był pierwowzorem postaci). Wykorzystali ją do zaszantażowania szeryfa – w zamian za jej życie, miał im nie przeszkadzać w napadzie na bank. Rabusie pozostawili Luizę pod „opieką” starego Webba i ruszyli do miasta. Binio Bill przypadkiem znalazł się pod chatą Webba, podsłuchał bandytów i uwolnił zakładniczkę. Zanim dokonano napadu, szeryf ze Wspaniałej Rzeki skontaktował się z szeryfem Łopatowa i razem zaplanowali zasadzkę na Kida i jego bandę …

W „Śladami Kida Walkera” Binio Bill pił: wodę ze źródełka (standard na Dzikim Zachodzie), lemoniadę (standard u Binio Billa) oraz … piwo (wydarzenie bez precedensu, bo do tej pory był abstynentem), choć na propozycję zakupu butelki whisky, zareagował „rozstrzelaniem” butelki i określeniem jej zawartości mianem trucizny. W części tej odnaleźć można takie elementy jak: reklama (whisky), braki w asortymencie (w jednym saloonie była tylko fasola i piwo, a w drugim lemoniada była nieświeża), niewydawanie reszty (saloon), korupcja urzędnika państwowego (szeryf z Doggstone) – czyżby nawiązanie do peerelowskiego kryzysu?

Fabuła jest na dobrym poziomie, a rysunki – na bardzo dobrym. Jak w każdej części tej serii, dużą zaletą są zabawne teksty.