Wróblewski Jerzy – Binio Bill i 100 karabinów 122/2023

  • Autor: Wróblewski Jerzy
  • Tytuł: Binio Bill i 100 karabinów
  • Seria: Binio Bill (część 3)
  • Wydawnictwo: Kultura Gniewu Krótkie Gatki
  • Rok wydania: 2019
  • Nakład: nieznany
  • Recenzent: Robert Żebrowski

Handel bronią z Indianami – kwalifikacja prawna: przestępstwo polityczne

„Binio Bill” to wydawana w czasach PRL seria westernowych (z wątkami sensacyjno-kryminalnymi) komiksów, których autorem, zarówno scenariusza, jak i grafiki, był Jerzy Wróblewski. Zasłynął on z tego, że zilustrował aż 24 „Żbiki”. Seria ta składa się z dziewięciu części: „Rio Klawo” (po raz pierwszy wydane w „Świecie Młodych” w roku 1980 [to były piękne komiksowe czasy]), „Na szlaku bezprawia” (ŚM 1980), „Binio Bill i 100 karabinów” (ŚM 1981), „Binio Bill kontra Trojaczki Benneta” (ŚM 1982), „Binio Bill kręci western i … w kosmos” (ŚM 1983), „Binio Bill i ciocia Patty” (ŚM 1984), „Śladami Kida Walkera” (ŚM 1986),”Binio Bill i skarb Pajutów” (KAW 1990), „Binio Bill i szalony Heronimo” (BB Team 2009).

„Binio Bill i 100 karabinów” to trzecia część serii. Liczy aż 21 kolorowych stron. W ŚM ukazywał się w okresie: lipiec – wrzesień 1981 roku (wydanie drugie miało miejsce w tej samej gazecie w 1989 roku). Wydanie, które recenzuję, pochodzi ze zbiorczego albumu pod tym samym tytułem, zawierającego jeszcze inną historię. Materiały do tej edycji zeskanowano ze „Świata Młodych” i poddano starannej obróbce, polegającej m.in. na odtworzeniu na nowo kreski i kolorów. Zabiegi te przyniosły wspaniałe efekty. W odróżnieniu od pierwszego wydania, w którym – nie wiedzieć czemu – szeryf wyjątkowo miał zieloną koszulę, niebieską kamizelkę, czerwoną chustę i brązowy kapelusz, a jego koń – Cyklon był cały biały, zmieniono kolory na takie, jakie są w pozostałych częściach serii.

Szeryf miasteczka Rio Klawo w Nevadzie – Polak, Zbigniew Bilecki alias Binio Bill, będąc przejazdem w miasteczku Wind City, spotkał pędzącego do tamtejszego szeryfa, telegrafistę. Gdy zapytał go, co się stało, dowiedział się, że Fort Knox przekazał wiadomość o niejakim Samie Porterze, podającym się za wysłannika rządu, a faktycznie będącym przestępcą poszukiwanym listem gończym (reward: 5000 $) handlującym bronią z Apaczami. Człowiek ten widziany był niedawno, jak wozem kierował się ku górom. Szeryf z Wietrznego Miasta nie podjął żadnych działań. Za to szeryf ze Wspaniałej Rzeki niezwłocznie ruszył w pościg. Niedługo potem odnalazł handlarza. Wykorzystując jego czasową nieobecność przy wozie, zabrał stamtąd sto karabinów Winchester (produkowane od roku 1866) i ukrył nieopodal. W jakiś czas potem zatrzymał Portera i doprowadził do aresztu. Kiedy jednak aresztantowi udało się zbiec, usiłował zabić Billa. Nasz szeryf na szczęście przeżył i znów musiał ruszyć w pościg za Porterem …

Fabuła jest w miarę ciekawa, ale nie przez główny wątek „kryminalny”, ale powiązane z nim wątki poboczne. Grafika zaś – pierwsza klasa !