- Autor: Wróblewski Jerzy
- Tytuł: James Hart
- Wydawnictwo: Wydawnictwo Ongrys – Leszek Kaczanowski
- Seria: Z archiwum Jerzego Wróblewskiego (t. 1)
- Rok wydania: 2016
- Nakład: nieznany
- Recenzent: Robert Żebrowski
Detektyw Jakub Jeleń z Londynu
Wydany przez „Ongrysa” komiks liczy 14 stron i jest czarno-biały. „James Hart” ukazywał się na łamach bydgoskiego „Dziennika Wieczornego” od 1 września do 9 października 1971r. Autorem tekstu i rysunków jest Jerzy Wróblewski.
Akcja toczy się w Londynie prawdopodobnie w latach 70.
Julia Corman – szefowa grupy przestępczej, wraz ze swoimi dwoma podwładnymi (Joe i Richard) – złożyła niezapowiedzianą „wizytę” w mieszkaniu detektywa Jamesa Harta (po polsku: Jakub Jeleń), by unieszkodliwić go przed kolejnym skokiem. Detektyw został obezwładniony. Podczas „odwiedzin” zadzwoniła do Harta jego znajoma sprzed lat – Diana Lander z Nowego Jorku. Telefon odebrał Joe, który podszył się pod detektywa. Aktorka miała przylecieć do Londynu, by wziąć udział w nagrywaniu filmu, w którym miał też wystąpić Dean Martin [amerykański aktor włoskiego pochodzenia]. Poprosiła, by zaopiekować się jej „kamyczkami” wartymi kilka milionów dolarów. Julia postanowiła wykorzystać nadarzającą się okazję. Jamesa uśpiono i wykonano odcisk jego twarzy, by móc zrobić maskę imitującą jego twarz. Joe założył ją na spotkanie z Dianą, która nie zorientowała się w tej mistyfikacji. Dziewczyna powierzyła mu swoje precjoza. Tymczasem Hartowi udało się uwolnić. Błyskawicznie ruszył w pościg za złodziejami …
Komiks w czasach jego publikacji mógł się podobać. Fabuła była nowoczesna, a trick z maską niczym z „Fantomasa” (wiele lat później wykorzystany w „Mission Impossible”). Rysunki są bardzo staranne, zarówno w odniesieniu do postaci, jak też przedmiotów i tła. Teraz jednak jest on już mocno przestarzały, a przyjemność z jego czytania mogą mieć tylko fani twórczości Wróblewskiego.
Przy okazji chciałbym podziękować pracownikom Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Wola m. st. Warszawy – Biblioteka dla dzieci i młodzieży nr 21 przy al. Solidarności 90, za życzliwość przy wypożyczaniu mi komiksów do recenzowania. Prawdopodobnie jest to – w Warszawie – biblioteka oferująca do wypożyczenia (lub przeczytania na miejscu) największą liczbę komiksów.