Seweryn Andrzej – Powrót 291/2023

  • Autor: Seweryn Andrzej
  • Tytuł: Powrót
  • Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
  • Seria: Biblioteczka Ziem Zachodnich
  • Rok wydania: 1966
  • Nakład: 30350
  • Recenzent: Robert Żebrowski

Kto ty jesteś? Polak mały?

Autor recenzowanej książki jest mi nieznany. Pozycja liczy 76 stron, a jej cena okładkowa to 5 zł.

Akcja rozpoczyna się na Dolnym Śląsku nie wcześniej niż w roku 1930 (jest już w użyciu salut rzymski z pozdrowieniem hitlerowskim), a kończy na Pomorzu Zachodnim po II WŚ.

Józek Głóg z Wrocławia od dziecięcych lat wychowywany był przez ojca na Polaka. Z tego powodu, od kiedy skończył osiem lat, szykanowany był przez rówieśników, do tego stopnia, że zaczął sprzeciwiać się woli ojca. „Czuł się jak w jednoosobowym getcie. Znienawidził swoją samotność, znienawidził powód swojego odosobnienia, swoje pochodzenie. Był nim napiętnowany. Przecież najprościej było sobie powiedzieć, że należy być Niemcem, skoro się żyje w tym kraju”. Za wekslowanie w stronę niemieckości, ojciec prał chłopakowi tyłek.

Któregoś dnia do starego Franciszka przyszło trzech Niemców i za karę – na oczach syna – wdeptało go w podłogę. Józef został sierotą i trafił do internatu dla samotnych chłopców. Tam „wyhodowano” go na prawdziwego Niemca – Josepha Gloga, który z czasem doszedł do stopnia oberleutnanta. Jego mentorem był Otto Schlessinger – obersturmbahnfuehrer. Po klęsce III Rzeszy Glog zaczął być przygotowywany do roli szpiega i dywersanta, który miał być zrzucony ze spadochronem na terytorium Polski. Nie zapomniał jednak, tego, co zrobiono jego ojcu i postanowił się zemścić …

W książce są i trupy i milicja, choć w niedużej objętości stron. Jedyny PRL-ogizm to papierosy „Żeglarz”, które palił sierżant MO. „Powrót” doskonale komponuje się w tematykę Biblioteczki Ziem Zachodnich.