Kapitan Żbik – Wyzwanie dla silniejszego 308/2023

  • Autor: Kapitan Żbik (Falkowska Wanda, Seidler Barbara)
  • Tytuł: Wyzwanie dla silniejszego
  • Wydawnictwo: Sport i Turystyka
  • Rok wydania: 1975 (wyd. I)
  • Nakład: 100000
  • Recenzent: Robert Żebrowski

Gitowcy albo Git-ludzie, czyli grupa młodzieży systematycznie łamiąca regulamin uczniowski

„Wyzwanie dla silniejszego” to 39 pozycja w komiksowej serii „Kapitan Żbik”. Do tej pory ten „kolorowy zeszyt” wydany był trzykrotnie (1975, 1978 i 2021). Autorkami scenariusza – tak jak w przypadku „Gdzie jest jasnowłosa?” – są Wanda Falkowska i Barbara Seidler, a zilustrował go Jerzy Wróblewski.

Akcja toczy się w Warszawie w latach 70.

W jednej ze szkół podstawowych na obrzeżach Warszawy działała pięcioosobowa grupa gitowców pod przywództwem Zdziśka („gitowcy” – stawiający na siłę fizyczną i niezłomny charakter – zwalczali „frajerów” i wrogo byli nastawieni do „hipisów”, „punków” oraz innych tego typu subkultur). Na swoim koncie mieli pobicia, niszczenie mienia, zmuszania do określonego zachowania, kradzieże i wymuszenia rozbójnicze na szkodę innych uczniów, a nawet groźby wobec nauczycielki. Pokrzywdzone osoby – ze strachu przed nimi – uparcie milczały i odmawiały współpracy z kadrą pedagogiczną. Dyrektor szkoły – nie widząc innego sposobu na rozwiązanie problemu – poprosił o pomoc kapitana Żbika.

Kapitan – mimo nierozwiązanej sprawy o kryptonimie „Aster” – znalazł czas i pojawił się w szkole. Tam w rozmowie z dyrektorem ustalił, że pod przykrywką instruktora dżudo AWF będzie prowadził dla młodzieży bezpłatne zajęcia z samoobrony. W jakiś czas potem „gitowcy” znów uderzyli …

Fabuła jest prosta i pozytywnie naiwna, a autor rysunków jest klasą dla siebie.

PRL-ogizmy: banknot stuzłotowy („paczka” lub „tatuś”) z roku 1948, wycofany w roku 1977 (na oryginalnym banknocie modelem do wizerunku był autentyczny robotnik – kierowca PWPW Bronisław Tomaszewski).