Kapitan Żbik – Czarna Nefretete 46/2023

  • Autor: Kapitan Żbik (Kłodzińska Anna, Tomaszewski Jan)
  • Tytuł: Czarna Nefretete
  • Wydawnictwo: Sport i Turystyka
  • Rok wydania: 1971
  • Nakład: 100000
  • Recenzent: Robert Żebrowski

Nefertiti, czyli Piękna, która przybyła

„Czarna Nefretete” to 16 pozycja w komiksowej serii „Kapitan Żbik”. Autorami scenariusza są: Anna Kłodzińska (1915-2008) – znana nam bardzo dobrze autorka kryminałów, a także Jan Tomaszewski (1927-2004) – komendant Komisariatu Rzecznego w Warszawie (duet ten był autorem jeszcze jednego scenariusza „Kapitana Żbika” – „Kryształowe okruchy” (9 pozycja w serii)). Rysunki są autorstwa Grzegorza Rosińskiego.

Akcja toczy się w Warszawie, okolicach Pruszkowa, w Wiedniu i Zakopanem, na przełomie lat 60. i 70.
Jan Mirski, kolekcjoner dzieł sztuki z Warszawy, pewnego dnia wyszedł z domu, wsiadł do czyjegoś samochodu i … następnego dnia jego zwłoki znaleziono w pobliżu szlaku kolejowego niedaleko Pruszkowa. Na miejsce ujawnienia zwłok wysłano kapitana Żbika z Komendy Stołecznej MO. Po oględzinach udał się on do mieszkania Mirskiego, gdzie od jego rodziny – małżeństwa Lipskich – dowiedział się, że z pokoju kolekcjonera zginęła figurka czarnej Nefretete, wykonana z hebanu, wysadzana drogimi kamieniami, znaleziona w grobowcu Tutenchamona w Dolinie Królów w pobliżu Teb, w roku 1922. Milicjanci podjęli obserwację sklepów „Desy”, a jeden z nich podsłuchał rozmowę, w której niejaki Jaszuń – handlarz dziełami sztuki – oferował do sprzedaży cenną figurkę z hebanu. Milicyjny wywiadowca – jako potencjalny kupiec – udał się do jego mieszkania, gdzie zauważył figurkę odpowiadającą opisowi. Zrobił jej zdjęcie, a Lipska rozpoznała ją jako tę, którą miał jej wuj. Niezwłocznie udano się do mieszkania Jaszunia z prokuratorskim nakazem rewizji (przeszukania), ale figurki już tam nie było. Ustalono jednak, że Nefretete może być przeszmuglowana do Wiednia. Tam też udał się kapitan Żbik, w towarzystwie innego milicjanta – Janowskiego, by dokonać ustaleń u ewentualnego odbiorcy figurki. Ustalenia te były owocne i pomogły do namierzenia rodzimego przestępczego duetu. A co z figurką? Odnaleziono ją, ale w bardzo ciekawych okolicznościach.

Fabuła jest porządna i ciekawa. Rysunki Rosińskiego zaś są bardzo staranne i charakteryzują się dużą dbałością o szczegóły.

PRL-ogizmy: Skoda 1000 MB (produkowana od roku 1964), oznakowana i nieoznakowana milicyjna Warszawa, hotel „Orbis” („Giewont”) w Zakopanem.

Błąd merytoryczny, co do imienia królowej: faktycznie żona faraona Atona miała na imię nie Nefretete i nie Nefertite (jak w tytule kryminału Jerzego Głowackiego), lecz Nefertiti, co znaczy Piękna, która przybyła.