- Autor: Brycht Andrzej
- Tytuł: Operacja: Bank
- Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
- Seria: Biblioteczka Ziem Zachodnich
- Rok wydania: 1966
- Nakład: 30350
- Recenzent: Robert Żebrowski
Kim jesteś, „Mokry”?
Andrzej Brycht (1935-1998) w ramach BZZ wydał następujące pozycje: „Boss” (wspólnie z Andrzejem Makowieckim), „Napad” i „Operacja: Bank”. Ta ostatnia książka liczy 80 stron, a jej cena okładkowa to 5 zł.
Akcja toczy się w Jeleniej Górze i okolicach oraz we Wrocławiu, na przełomie lat 50. i 60.
Głównym bohaterem jest nastoletni Stanisław, który razem ze swoimi rówieśnikami: Władkiem i Zenkiem, z własnej winy wszedł w konflikt z inżynierem Witoldem Konarskim, nowym lokatorem budynku, w którym chłopak mieszkał wraz z rodzicami. Powodem było to, że inżynier zwrócił im uwagę, że za głośno puszczają muzykę. Chłopcy postanowili odegrać się na nim i … włamać się do jego mieszkania. Tak też uczynili. Włamywać jednak się nie musieli, bo weszli przez uchylony lufcik. W środku pozabijali wszystkie okna i drzwi gwoździami, a Staszek ukradł stamtąd pękatą kopertę z napisem: „Operacja: Bank”.
Kiedy Staszek był już sam, otworzył kopertę i zaczął czytać umieszczone w niej kartki. Okazało się, że są to czyjeś wspomnienia z czasów okupacji i podziemnej walki z Niemcami. Zapiski rozpoczynały się w roku 1943. Głównym bohaterem wspomnień był niejaki „Morski”. Postać ta i jej działalność przypadła chłopakowi do gustu. Nie doczytawszy do końca, Staszek ukrył kopertę w szczelinie skalnej. Zrobił to w obecności Władka i Zenka. Kiedy za jakiś czas wrócił po kopertę, okazało się, że szczelina jest pusta …
Co się stało z kopertą? Kto ją zabrał i dlaczego? Czy sąsiad powiadomił o kradzieży milicję? Kim jest „Morski” i co takiego zrobił w czasie wojny?
Książka ta jest przeznaczona dla nastolatków i dorośli raczej będą się przy niej nudzić. Dużym jest plusem są natomiast poniższe PRL-ogizmy.
Jeleniogórska „Celwiskoza” (przedsiębiorstwo powstałe w roku 1951 w wyniku połączenia zakładów „Wiskoza” i „Celuloza”), samochody: Citroen (Traction Avant produkowany w latach 1934-1957) z silnikiem od Citroena DS. ID 19 (produkowanego w latach: 1955-1965), Warszawa, Syrena, motocykl WSK 125 (produkowany od roku 1955), rower Huragan (z „Rometu”), kino „Lot” (z 1937 roku, kiedy to nazywało się „Capitol”, reaktywowane w roku 1945 i działające do tej pory, nazwa powstała przy wykorzystaniu trzech ostatnich liter z neonu z poprzednią nazwą), film „Herbaciarnia pod księżycem” (amerykańska komedia z roku 1956 z Marlonem Brando), wrocławska restauracja K.D.M. (z drugiej połowy lat 50.) gazety – „Motor” (tygodnik wydawany od 1952 roku) i „Dziennik Zachodni” (pierwszy numer ukazał się 6 lutego 1945 roku).