Szmagier Krzysztof – Rozkład jazdy 232/2022

  • Autor: Szmagier Krzysztof
  • Tytuł: Rozkład jazdy
  • Wydawnictwo: Agoy.pl Piotr Cholewiński
  • Seria: 07 zgłoś się (tom 9)
  • Rok wydania: 2011
  • Recenzent: Robert Żebrowski

Komenda Stołeczna niczym FBI: „przejmujemy śledztwo!”

Dziewiąty odcinek serialu „07 zgłoś się” nosi tytuł: „Rozkład jazdy”. Scenariusz powstał na podstawie książki „Świetliste ostrze” Andrzeja Bogusławskiego, wydanej w „Kluczyku” w 1977 roku. Powieści tej nie czytałem, ale ma ono recenzję w naszym Klubie. Recenzowana przez mnie książka liczy 91 stron, jej cena okładkowa to 7,99 zł.

Akcja dzieje się w różnych miejscach, m.in. w Płocku, Warszawie i Kaliszu. Latem 1969 roku, trzy osoby wracające z libacji, dla żartów, w maskach karnawałowych dokonały najścia na dom, w którym przebywała kobieta w ciąży. Kiedy powiedzieli jej, że są zbiegami i potrzebują jedzenia oraz picia, ta ogromnie się wystraszyła, zemdlała i na miejscu poroniła. Wkrótce sama zmarła, a w niedługo potem jej mąż zginął w wypadku samochodowym.

Klika lat później, w płockim hotelu Petropol (w filmie jest to hotel „Turystyczny”) została zamordowana Barbara Drecka, wokalistka z grającego tam zespołu. Nad zwłokami zastano – z nożem w ręku – Juliana Dworczyka, który wcześniej narzucał się jej. Mężczyzna po zdemaskowaniu go, uciekł przez okno. Na miejsce przybył porucznik Uriasz z miejscowej komendy, który rozpoczął śledztwo. Jednak na polecenie swojego przełożonego – majora Wilskiego, sprawę musiał przekazać w ręce stołecznych oficerów – Borewicza i Zubka. Ten ostatni ciekawie zainaugurował czynności wykrywcze: „Sięgnął do stojącej pod stołem teczki. Ostrożnie obejrzał się, czy major przypadkiem nie wraca, i wyjął kilka butelek żywca”. Sekcja zwłok wykazała, że śmierć Dreckiej nastąpiła w wyniku działania nożem, ale rzuconym z odległości kilku metrów. Tak mógł rzucić tylko komandos albo cyrkowiec. Jak ustalił Borewicz Dworczyk był właśnie komandosem. By dotrzeć do jego dowódcy porucznik skorzystał z helikoptera i wojskowego łazika, a w codziennej służbie znów posługiwał się dużym Fiatem. Podejrzany został zatrzymany i osadzony w areszcie. W tym czasie na stacji Zduńska Wola Karsznice w ten sam sposób i takim samym nożem zabito inspektora kolejnictwa – Jana Skórnickiego, a wkrótce potem kolejną osobę. Co łączyło ofiary? Kto miał być zamordowany jako następny? Czy Dworczyk był winny? Kto zabijał, gdy on przebywał w areszcie?

Ta część serii bardzo mi się spodobała, i z powodu fabuły, i z powodu braku wstawek „harlequinowskich”.

PRL-ogizmy: papierosy Carmeny, restauracja „Kongresowa” i restauracja „Kaukaska” w Warszawie.