Szmagier Krzysztof – Dlaczego pan zabił moją mamę? 229/2022

  • Autor: Szmagier Krzysztof
  • Tytuł: Dlaczego pan zabił moją mamę?
  • Wydawnictwo: Agoy.pl Piotr Cholewiński
  • Seria: 07 zgłoś się (tom 8)
  • Rok wydania: 2011
  • Recenzent: Robert Żebrowski

„Fala 11” poszukuje prestidigitatora

Ósmy odcinek serialu „07 zgłoś się” nosi tytuł: „Dlaczego pan zabił moją mamę?”. Scenariusz powstał na podstawie opowiadania o tym samym tytule autorstwa Adama Hauerta (Jerzy Iwaszkiewicz), wydanym w roku 1970 w serii „Ewa wzywa 07”. Opowiadania tego nie czytałem, ale ma ono recenzję w naszym Klubie. Recenzowana przez mnie książka liczy 87 stron, jej cena okładkowa to 7,99 zł.

Akcja dzieje się w Warszawie, Poznaniu i na Wybrzeżu. W Gdyni, na wysokości orłowskiego klifu, odnaleziono w wodzie zwłoki nieznanej kobiety, której nie udało się milicji zidentyfikować.

Do największych hoteli w dużych polskich miastach wpłynęły listy z kartkami o jednakowej treści: „DLACZEGO PAN ZABIŁ MOJĄ MAMĘ?”. W wyniku żmudnych czynności porucznik Borewicz ustalił, że ich autorką była 9-letnia Dorotka Kostrzewska, uczennica jednej z sopockich szkół. W miejscu jej zamieszkania przeprowadził rozmowę z babką dziewczynki i ustalił, że matka Dorotki – Joanna Kostrzewska trzy miesiące temu wyjechała do Łodzi na plan filmowy. Babka nie miała żadnego zdjęcia swej córki, gdyż jak stwierdziła, Joanna tak lubiła swoje fotografie, że zawsze zabierała je ze sobą. Z dziewczynką Borewicz porozmawiał na terenie szkoły. Dowiedział się od niej, że mama wyjechała z domu 3 tygodnie temu, zabierając ze sobą wszystkie rzeczy, a jej zdjęcia babcia gdzieś pochowała. W toku dalszych czynności ustalono, że Joanna Kostrzewska w przeszłości miała romans z włoskim iluzjonistą cyrkowym Tino Ferettim, który obecnie też przebywał w Polsce, ale w towarzystwie swojej żony. W celu przeprowadzenia rozmowy z Włochem, który miał być w Gdańsku, porucznik zażyczył sobie samochodu służbowego z kierowcą. Dostał starego mercedesa, którego kiedyś używano w ochronie rządu, za to jako kierowcę (Marka) Varisellę (polski kierowca rajdowy, samochodowy mistrz Polski, współrekordzista świata w jeździe długodystansowej, w tym odcinku serialu zagrał milicyjnego kierowcę – plutonowego Jóźwiaka). Na trasie kierowca rozwinął prędkość 150 km/h, a kiedy trzeba było odbyć drogę powrotną i za kierownicą zamienił się z Borewiczem, na liczniku było już 190 km/h. Milicjanci zdążyli na czas, a Borewicz – tym razem dzięki swej spostrzegawczości, a nie inteligencji – rozwiązał sprawę.

Ciekawostka: w treści opowiadania Włoch, po usłyszeniu pukania do drzwi, mówi słowo „aventi” (czyli „mający”), zamiast „avanti” („dalej”, „naprzód”). Ponadto zamiast „bongiorno” powinno być „buongiorno”.