Kaczorowska Zofia – Przesyłka do Lizbony 123/2022

  • Autor: Kaczorowska Zofia
  • Tytuł: Przesyłka do Lizbony
  • Wydawnictwo: Wydawnictwo Prawnicze
  • Seria: Smok
  • Rok wydania: 1989
  • Nakład: 140000
  • Recenzent: Robert Żebrowski

Niefortunne związki Ireny N.

Zofia Kaczorowska jest dobrze znana czytelnikom serii Smok, gdyż spośród 9 książek wydanych w tej serii, aż 5 jest jej autorstwa. Pozostałe kryminały przez nią napisane wydane były w „Jamniku” i w „Ewie”.

Książka liczy 148 stron. Na okładce nie ma ceny. Tytuł powieści wypływa z fabuły. Narracja prowadzona jest w trzeciej osobie czasu przeszłego.

Akcja zaczyna się w roku 1972 i szybko przeskakuje do roku 1987, a toczy się w kilku miejscach naszego kraju, przede wszystkim w Warszawie. Irena Porsen zd. Nowak, żona Michała Porsena, który wyciągnął ją z rynsztoka, dawna prowincjonalna barmanka o ps. Ślicznotka, była piosenkarka zespołu „Pelikany” o ps. Żelazna dziewczyna, a obecnie najjaśniejsza w Polsce gwiazda rocka o ps. artystycznym – Miriam (znana z przebojów: „Martwa natura”, „Loteria miłości”, „Papierowy balonik”), już od jakiegoś czasu, przed występami miała problemy z krtanią i wydobyciem głosu, które w ciągu godziny mijały. Zauważyła, że problemy te pojawiały się zaraz po tym, jak zażyła lekarstwo w aerozolu, które miało jej pomóc właśnie odnośnie gardła. Poinformowany o tym laryngolog – Wieńczysław Bicz, który przepisał jej ten lek, postanowił wysłać go do laboratorium w celu przebadania. Szybko otrzymał wynik – w leku była prokaina (substancja znieczulająca), której nie powinno tam być. Po wyjściu z gabinetu, na ulicy, lekarz został zadźgany nożem. Śledztwo w sprawie zabójstwa dostał do prowadzenia porucznik Leszek Warowski z Wydziału do spraw zabójstw i przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu Biura Kryminalnego Komendy Głównej MO. W czynnościach pomagał mu starszy sierżant Chwałek. Tymczasem do Miriam zgłosił się zamaskowany mężczyzna, który nawiązując do jej przeszłości i sprawy pewnej przesyłki do Lizbony, zażądał od niej przeszmuglowania do USA, gdzie wybierała się na tournée, dwóch mikrofilmów. Mimo gróźb, piosenkarka nie zgodziła się na to. Spotkać ją miała za to kara. Nie trzeba było na to długo czekać. Po jednym z bankietów, kiedy Irena miała iść do swojej Toyoty, jeden ze znajomych zaproponował, że podstawi jej samochód przed wyjście. Kiedy wsiadł i uruchomił go, pojazd wybuchł, zabijając mężczyznę. Sprawę tego zabójstwa prowadzili koledzy Warowskiego – pułkownik Andrzej Kozłowski i kapitan Janusz Żelech. Postanowiono, że śledztwa dotyczące obu tych zabójstw, z uwagi na powiązania z Miriam, będą prowadzone wspólnymi siłami. Niestety wkrótce doszło do kolejnego. A trop – jak to często bywa – będzie prowadził w przeszłość …

Książka jest bardzo przeciętna. Wątek szpiegowski dorzucony został, chyba tylko po to, by zwiększyć jej objętość, która i tak nie jest duża. Jak dla mnie, za dużo jest w niej brudu moralnego.

PRL-ogizmy: serial „Nadgryziona przez krokodyla” (czyli „Powrót do Edenu” z 1983 roku), spektakle „Skrzypek na dachu” i „Ty, albo żadna”, telewizyjna „Chmurka” (Elżbieta Sommer – pogodynka w latach: 1963-2004), agencja artystyczna „Pagart”.