Mark Frost – Lista Siedmiorga 118/2010

  • Autor: Mark Frost 
  • Tytuł: Lista Siedmiorga
  • Wydawnictwo: Zysk i S-ka
  • Seria: Klub Srebrnego Klucza
  • Rok wydania: 2010
  • Recenzent: Adam Sykuła

Lista Siedmiorga czyli Arthur Conan Doyle i Świątynia Zagłady

Wiktoriańska Anglia, młody lekarz Artur Conan Doyle otrzymuje zaproszenie do wzięcia udziału w seansie spirytystycznym. Ma pomóc zdemaskować nierzetelne medium.

Podczas seansu od początku wszystko idzie nie tak, przywoływane duchy dość  specyficznie  manifestują swoje przybycie, i ktoś usiłuje zabić doktora. Lekarz cudem unika śmierci, z pomocą przychodzi mu Jack Sparks, tajny agent jej królewskiej mości. Obaj panowie w pośpiechu opuszczają miejsce niefortunnego seansu, ścigani przez dziwne postacie w habitach, które nie wydają się być ludźmi. Wkrótce w Londynie zaczynają dziać się zagadkowe i dziwne rzeczy. Doyle wraz ze Sparksem wpadają na ślad spisku który może zagrozić całemu światu. Razem z grupą przyjaciół oraz przygodnych znajomych ruszają aby ratować świat przed katastrofą, tylko co wspólnego mają z tym ‘Biszkopty jak u mamy’ oraz Królowa Wiktoria?
Lista Siedmiorga nie jest typowym kryminałem. Bardziej przypomina zwariowaną powieść sensacyjną z lekką politurą sf. Rozczarowani będą tu czytelnicy szukający logicznych i dostojnych zagadek kryminalnych  w stylu Arthura Conan Doyle’a  czy Agaty Christie. Tutaj akcja od razu rusza z kopyta niczym pociąg TGV i skrzy się milionem fabularnych fajerwerków, którymi można by spokojnie obdzielić kilka innych książek i filmów. Generalnie książka może posłużyć za gotowy scenariusz filmowy, co w gruncie rzeczy nie dziwi, bo autor jest wziętym amerykańskim scenarzystą.
Mark Frost wrzuca do jednego gara wszystkie ważne ikony popkultury, gorączkowo miesza i wyławia z niego co smakowitsze kąski. Jeden z bohaterów; Jack Sparks to skrzyżowanie Bonda, Indiany Jonesa, Sherlocka Holmesa oraz Doktora Who. Frost upycha również w książce liczne i niemal piętrowe odwołania do popularnych filmów i książek. Na przykład: bohaterowie ścigani są przez ożywione mumie, na swojej drodze spotykają min dziennikarza Brama Stokera, uciekają przed prześladowcami lokomotywą, która jakoś tak dziwnie przypomina maszynę z ‘Powrotu do Przyszłości 3. Tych nawiązań w tekście jest mnóstwo. Ci ciekawe bohaterowie żyjący w realiach XIX wieku myślą i zachowują się jak ludzie nam współcześni.
Młodsi czytelnicy zapewnie powiedzą że książka utrzymana jest w podobnych klimatach co ‘Sherlock Holmes, z 2009 roku czy ‘Liga niezwykłych Dżentelmenów,.
Książka momentami ociera się styl steampunkowy. Steampunk jest jedną z odmian fantastyki naukowej. Akcja utworów steampunkowych przeważnie rozgrywa się w epoce wiktoriańskiej – erze rewolucji technicznej, wieku pary (stąd nazwa gatunku: steam, ang. – para), w której historia potoczyła się inaczej niż w naszych dziejach. Np.  powstały gadżety takie jak komputery, statki kosmiczne itp., oparte nie na elektronice ale na mechanice – np. zamiast komputera  powstaje maszyna różnicowa, itp..
Generalnie Listy siedmiorga nie da się zakwalifikować się do jednego typu literatury. Nie jest to do końca kryminał, nie jest to również do końca powieść sf ani horror. Książka ta jest czymś pomiędzy. Równocześnie jest wciągająca i szybko ją się czyta, niestety nie każdemu trafi do gustu. Książka jest również próbą zmierzenia się z mitem Sherlocka Holmesa oraz przystosowaniem jego postaci do nowych, współczesnych nam warunków i sposobu myślenia. Co ciekawe, za Frostem poszli inni, np. Laurie R. King w ‘Uczennicy Pasiecznika, i ‘Liście Marii’
Książka miała swoją premierę w 1992 roku, w Polsce ukazała się po raz pierwszy w 1996 roku. W chwili obecnej jest to jej 2 wydanie. Mark Frost napisał jeszcze jedną książkę, której bohaterem jest Artur Conan Doyle – ‘Sześciorga Mesjaszy, wydanej w Polsce w 1999 roku.

Objaśnienia dotyczące Stampunku pochodzą z Wikipedii