Jack McDevitt – Polaris 170/2010

  • Autor: Jack McDevitt
  • Tytuł: Polaris
  • Wydawnictwo: Wydawnictwo Solaris
  • Rok wydania: 2008
  • Recenzent: Adam Sykuła



Polaris, czyli śledztwo na skalę galaktyczną

Statek kosmiczny ‘Polaris, zbliża się do gwiazdy Delta Karpis. Zadaniem jego załogi jest obserwacja zderzenia białego karła z Deltą Karpis.

Ale coś idzie nie tak. Wszyscy pasażerowie wraz z panią kapitan w tajemniczych okolicznościach znikają z pokładu, a ekipy ratunkowe, które przybywają na miejsce zdarzenia znajdują tylko opuszczony statek. Sześćdziesiąt lat później Agencja Badań Planetarnych i Astronomicznych wystawia na sprzedaż pamiątki po pasażerach ‘Polaris,. I wtedy zaczynają się dziać naprawdę dziwne rzeczy. Ktoś wysadza w powietrze wernisaż artefaktów z zaginionego statku. Alex Benedict międzygwiezdny marchand przebywający właśnie na wernisażu wraz z innymi gośćmi ledwie uchodzi z życiem. Niedługo potem Alex orientuje sięże właścicieli cennych pamiątek po pasażerach zaginionego statku, odwiedzają osoby podające nieprawdziwe nazwiska i pod różnymi pretekstami usiłują obejrzeć artefakty. Zaraz po tym ktoś włamuje się do rezydencji Benedicta a potem zostaje przeprowadzona próba zamachu na marchanda. Benedict, sybaryta o mentalności sklepikarza chcąc nie chcąc musi rozwiązać zagadkę zaginięcia pasażerów ‘Polaris, oraz dowiedzieć się komu zależy by prawda o tragedii sprzed sześćdziesięciu lat nie wyszła na jaw. Dzielnie pomaga mu w tym jego asystentka, Chase Kolpath (z zawodu pilot statków kosmicznych o napędzie nadświetlnym).
Książka wydana została w serii fantastyczno-naukowej przez wydawnictwo ‘Solaris’ kojarzone właśnie z wydawania literatury SF a autor jest porównywany do nowego wcielenia Arthura C. Clarke’a. Ale jeżeli przebijemy się przez futurystyczne dekoracje, a gadżety z przyszłości zamienimy na np. na samochody i samoloty, to okazuje się, że trzymamy w ręku klasyczny kryminał, gdzie w dwoje bohaterów z konieczności musi się cielić w role detektywów. Alex i Chase mozolnie odtwarzają sytuację sprzed sześćdziesięciu lat, sklejając strzępy informacji i przepytując ludzi którzy brali udział w całej tej imprezie. Nawet rozwiązanie zagadki jest zgodne (mniej więcej) z klasycznymi regułami gatunku. Mentalność oraz zachowania społeczne ludzi z dalekiej przyszłości wcale nie różnią się od zachowań z czasów dzisiejszych. W rezultacie mamy do czynienia z kryminałem w opakowaniu SF.
Warto dodać, że mariaż Sf z kryminałem zdarzał się już wcześniej. W 1960 roku ‘Iskry,w Klubie Srebrnego Klucza wydały ‘Pozytronowego detektywa, (The caves of steel) Isaaca Asimova oraz w 1973 roku ‘Sprawę zabójstwa, (Otiel U pogibszego alpinista) skróconą wersję ‘Hotelu pod pogrzebanym alpinistą, braci Strugackich.
Cykl powieści o międzygwiezdnym marchandzie liczy sobie 3 części. Polaris jest częścią środkową. Pozostałe to ‘Smykałka do wojny, oraz ‘Poszukiwacz,.