Edigey Jerzy – Elżbieta odchodzi – Pierwsza seta 18

  • Autor: Edigey Jerzy
  • Tytuł: Elżbieta odchodzi
  • Wydawnictwo: Śląsk
  • Seria: seria Z Tukanem
  • Rok wydania: 1968
  • Nakład:
  • Recenzent: Agnieszka Kucińska
  • Broń tej serii: Pierwsza seta

Fafuła i nagły zwód Elżbiety

Książka Jerzego Edigeya pod tytułem „Elżbieta odchodzi” jest lekturą wciągającą. Akcja toczy się wartko, płynnie, wątek jest zwarty i zrozumiały. Jeżeli autor postanawia odwieść czytelnika od głównego nurtu wydarzeń, to jedynie po to, by zapoznać go z prosto sformułowaną mądrością życiową, która obrazuje dane zdarzenie, lub cenną uwagą na temat psychiki i zachowań ludzkich, np. A poza tym młoda, piękna kobieta nie wyjdzie z domu nie zabierając ze sobą przynajmniej kosmetyczki z pudrem i szminką.

Afera, o której traktuje owa powieść, dotyczy działań obcego wywiadu na terenie Polski. W wątek siatki wywiadowczej wpisuje się wątek romantyczny, historia związku inżyniera Adama Wojciechowskiego z Elżbietą, swoją o wiele lat młodszą żoną. To właśnie jej nagłe zniknięcie z życia męża daje początek skomplikowanej sprawie, którą nieustępliwie zajmuje się major Pałkowski ze współpracownikami. Podążając tropem siatki szpiegowskiej, na który naprowadza ich odejście Elżbiety, muszą (z powodzeniem) zmagać się z:

§         kobiecymi zakusami:

– Natomiast słodkie oczy i inne awanse, jakich mu ekspedientka nie szczędziła, łącznie z bardzo obiecującymi spojrzeniami, oficera nie interesowały w ogóle;

§         złowrogo wyglądającymi czarnymi charakterami:

Miał wysokie czoło, a oczy bardzo jasnoniebieskie, jak u ryby zimne;

§         spekulacjami na temat działań wroga:

Obce wywiady nieraz próbują przerzucać szpiegów drogą nielegalną, (…) Szpieg skacze na spadochronie z samolotu, dopływa wpław do brzegu lub posługuje się specjalnym, małym balonem;

§         brakiem trafności swoich domysłów:

Fantazjujemy jak w amerykańskim sensacyjnym filmie;

§         własnymi błędami

Ten fafuła wszystko popsuł

Ostatecznie przedstawiciele władzy rozwiązują zagadkę i chwytają szpiegów, nie obchodzi się jednak bez zaskakujących zwrotów wydarzeń, zaś zakończenie może nawet spowodować zakręcenie się łezki w oku.