Dor Marcin – Major opóźnia akcję – Pierwsza seta 14

  • Autor: Dor Marcin
  • Tytuł: Major opóźnia akcję
  • Wydawnictwo: Iskry
  • Seria: Klub Srebrnego Kluczyka
  • Rok wydania: 1970
  • Nakład: 50257
  • Recenzent: Krzysztof Kozłowski
  • Broń tej serii: Pierwsza seta

LINK Recenzja Roberta Żebrowskiego

Młody i gniewny czyli porucznik Drwień

Ten niezbyt długi (151 stron), acz treściwy kryminał, akcja którego rozgrywa się w środowisku stołecznego półświatka końca lat 60-ych, można polecić wszystkim miłośnikom polskiego kryminału.

Splatają się w nim wątki kryminalne i uczuciowe. Główny bohater Tomasz Bur, który wyszedł właśnie z więzienia, jest bez wątpienia postacią nietuzinkową, zna się na malarstwie polskim, potrafi bez trudu rozpoznać obrazy Kossaka, co może nie dziwić, ale zna również twórczość Boznańskiej, co jak na członka gangu walutowego ówczesnej Warszawy, już budzi respekt. Dowiadujemy się również, że Tom jako syn Francuzki i Polaka, biegle włada językiem swojej matki i wie, że pernod to nic innego jak anyżówka.

A jak chłopak zamawia jedzenie w restauracji – perełka!

Przywołałem kelnera i zamówiłem pudełko korków jugosłowiańskich, buliony rakowe, pieczonego indyka, melbę, butelkę wina francuskiego „Beaujolais” – cierpkie, aromatyczne, temperatura w sam raz. Lokal drogi, ale solidny.

Zgodzicie się Państwo, że nieźle, jak na rok przed dojściem do władzy najlepszego z pierwszych sekretarzy PZPR?

Dowiadujemy się również, że w roku tym kluczowym spotkaniem naszej ligi było spotkanie Legia–Hutnik, a samochód Volvo kosztował na wolnym rynku 270 tysięcy złotych .

Z przebiegłą bandą handlarzy walut rozgrywkę prowadzi dwóch oficerów MO – major Krupski, stary doświadczony lis polskiej kryminalistyki, i porucznik Drwień, młody gniewny, z kompleksem gwiazdy, której stary major stoi na drodze do spektakularnych sukcesów. A więc mamy tu typowy konflikt pokoleń, któremu smaczku dodaje romans porucznika z dziewczyną z gangu, oczywiście oficer MO nie wie o niecnych czynach swojej wybranki.

W sumie powieść czyta się bardzo przyjemnie, pomimo pewnego „zadęcia”, a docenił to również Krzysztof Szmagier, biorąc ją za podstawę scenariusza pierwszego odcinka serialu „07 zgłoś się” o takim samym jak książka tytule – MAJOR OPÓŹNIA AKCJĘ.