- Autor: Stański Antoni
- Tytuł: Pani Holmes w akcji
- Seria: Nowe Przygody Sherlocka Holmesa
- Wydawca: Teatr Polskiego Radia
- Cykl: Radiowy Teatr Sensacji
- Rok wydania: 1958 (27 maja)
- Recenzent: Robert Żebrowski
Mary & Sherlock Holmes zapraszają
Antoniego Stańskiego możemy znać z opowiadania „Czarny kot i statystyka” zamieszczonego w tomiku „James Smith zabił człowieka” wydanego w roku 1959, w Biblioteczce Złotej Podkowy. W opowiadaniu tym wystąpił Sherlock Holmes wraz ze swoją żoną. Był on też autorem kilku słuchowisk radiowych, m.in. „Doktor Watson i Hamlet”. „Pani Holmes w akcji” wyreżyserował Wiesław Opałek, a czas trwania zapisu to 33:33.
Akcja toczy się w Londynie, w roku 1890 (mowa jest o koncercie Paderewskiego w stolicy Anglii).
Inspektor Lestrade posłał gońca do Sherlocka Holmesa z prośbą o przybycie na miejsce zdarzenia. Detektyw wykręcił się od tego i zamiast samemu pojechać, wysłał tam doktora Watsona i swoją żonę – Mary, która również była detektywem. Okazało się, że w jednym z czterech mieszkań znajdujących się w willi doszło do zabójstwa. Ofiarą byłą pani Scott – 35-letnia bezdzietna mężatka. Jej zwłoki leżały w przedpokoju. Miała ona czaszkę rozbitą dwoma ciosami zadanymi z tyłu, przy użyciu jakiegoś tępego narzędzia. Zgon ujawnił jej mąż wraz z dwoma sąsiadami – Andrewsem i Robertsonem. We trzech wyważyli oni drzwi wejściowe, gdyż były one zamknięte od środka, a klucz tkwił w dziurce. Wszystkie okna zaś były pozamykane. Okazało się, że z torebki pani Scott skradziono trzy stufuntowe banknoty, które niedawno podjęła z banku na zakup mebli. Dokonane przez policję oględziny wykazały, że morderstwa dokonano w sypialni, skąd zwłoki przeniesiono do przedpokoju.
Mary Holmes (Halina Michalska) z miejsca przystąpiła do działania. Sama dokonała oględzin mieszkania i terenu do niego przyległego. Dokładnie rozpytała wszystkie osoby biorące udział w wyważaniu drzwi. Trochę pogłowiła się nad tym, w jaki sposób sprawca oddalił się z miejsca zdarzenia i dlaczego przeniósł zwłoki. Wreszcie przedstawiła inspektorowi swoją wersję wydarzeń …
Słuchowisko jest całkiem sympatyczne w odbiorze, intryga ciekawa, choć rozwiązanie zagadki raczej łatwe do przewidzenia. Głos pani Holmes jednak nie przypadł mi do gustu, choć trudno mi określić, jak powinien brzmieć.
Lista spektakli Radiowego Teatru Sensacji (nie mylić z „Teatrzykiem Zielone Oko”) jest na stronie: http://sluchowiska.ugu.pl/index.php?c=katalog&kategoria=RTS&p=1
Skoro już padła nazwa „Teatrzyk Zielone Oko” to wymienię słuchowiska, które najbardziej mnie zainteresowały: Jacek Joachim „Brydż”, Waldemar Łysiak „Perfidia”, Jan Kraśko „Pojedynek” oraz „Wyspa”, a także Klara Esmeralda „Wigilia u sąsiadki”. Niestety nie są one dostępne w internecie.
PS Na zdjęciu radioodbiornik „Jubilat”, którego szczęśliwym posiadaczem byłem w czasach PRL-u, i który oddał mi niesamowite usługi (najczęściej słuchałem z niego takich audycji jak: „Lato z radiem”, „Lista Przebojów Programu Trzeciego”, piłkarskie „Studio S-13”, „Echa sportowej soboty”, no i relacje z „Wyścigu Pokoju”; słuchowiska kryminalne wówczas mnie w ogóle nie interesowały).