Blow Karolina – Bluff inspektora Holma 180/2024

  • Autor: Blow Karolina
  • Tytuł: Bluff inspektora Holma
  • Wydawca: Polskie Radio
  • Rok wydania: 1987
  • Recenzent: Robert Żebrowski

Holm niczym Holmes

Karolina Blow, czyli Bożena Helbrecht była mi do tej pory zupełnie nieznana, a przecież to osoba bardzo zasłużona dla Polskiego Radia. Na koncie ma aż 145 adaptacji słuchowisk radiowych, m.in. takich kryminałów jak: „Sąsiadka kapitana Kotowicza” Zapolskiej (Klary S. Meraldy), „Strzała z niebios” Chestertona, „Układ ze śmiercią”, „Szmaragd dla Agaty” i „Czarny kot Michaliny” Zofii Kaczorowskiej, a także „Jubileusz pana komisarza” Zbynka Cernika (w którym występuje m.in. inspektor Harry Holm). Jest też autorką dwóch słuchowisk kryminalnych: „Bluff inspektora Holma” z roku 1987 i „Przed otwarciem testamentu” z 1988 (również z inspektorem Holmem).

Reżyserem słuchowiska jest Janusz Kukuła. Trwa ono 30:47. Jego akcja toczy się na terenie Anglii, niestety nie można określić kiedy.

Lord Neal zginął w swoim mieszkaniu w wyniku zadanego sztyletem ciosu w serce. Trochę wcześniej opublikował powieść kryminalną pt. „Tajemnica mordercy”, za którą w nagrodę otrzymał tytuł szlachecki. Honorarium za nią leżało na koncie w banku, ale tuż przed śmiercią pisarz wypłacił połowę tej kwoty. Nie wiadomo jednak, na co były mu potrzebne te pieniądze i co się z nimi stało.

Śledztwo w tej sprawie prowadził inspektor Holm (Marian Kociniak). Pomagał mu sierżant Red, służbista o głosie i zachowaniu … rasowego buldoga. Podejrzanych o dokonanie zabójstwa było kilka osób: pani Turner – kucharka lorda, Walter Knox – jego siostrzeniec, John Milton – sekretarz pisarza oraz Woolf – mecenas Neala. Mimo wnikliwych czynności policyjnych, nie udało się zdobyć żadnego dowodu winy którejkolwiek z osób. Aby wykryć sprawcę, Holm musiał zablefować.

Słuchowisko jest krótkie, lekkie i przyjemne, a to, że w niczym nie odkrywcze, w ogóle nie przeszkadza w jego słuchaniu.

PS Na zdjęciu mini-radio „Unitra”, które w czasach PRL można było spotkać np. w grajdołkach nad morzem.