Kopiczyński Bartek – 333 popkultowe rzeczy… PRL 101/2011

  • Autor: Kopiczyński Bartek
  • Tytuł: 333 popkultowe rzeczy… PRL
  • Wydawnictwo: Vesper
  • Rok wydania: 2007
  • Recenzent: Waldemar Szatanek

„Prawie jak w TVN Style…”

Ponieważ wakacje mamy w pełni pomyślałem że i w naszej monotonnej recenzencko-mordowej robocie przyda się trochę wytchnienia i sięgnięcia po „lżejszą” literaturę. I choć trochę to dziwnie  brzmi w kontekście kryminałów uznawanych powszechnie właśnie za ukoronowanie „lekkiej” literatury, udało mi się znaleźć co najmniej dwa przykłady czegoś jeszcze lżejszego.
Dziś właśnie skończyłem lekturę leksykonu pokazującego tzw. „kultowe” przedmioty z okresu PRL. Właściwie „przedmioty” to źle powiedziane bo autor pokazuje nam również ludzi, filmy czy nawet wydarzenia które w tamtym okresie były ważne czy inspirujące. Prawdopodobnie zbierający materiały musi być w podobnym wieku do mnie bo dobór spraw ważnych z tamtych lat  i mnie mocno do serca przypadł  Np. takie tureckie gumy „Turbo” . Och niezapomniany smak….
Ogólnie fajnie wykonany , pękaty zbiór ciekawostek z lat naszej młodości. Dodatkowy plus za opisanie dawnych bohaterów w ich dzisiejszych wcieleniach. No i oczywiście wciągniecie na  listę : Bahdaja, Niziurskiego i co najważniejsze hasła „Powieść Milicyjna” gdzie dodatkowym smaczkiem jest wymienienie nas, klubu MORD z imienia i nazwiska.
Pewnie zwolennicy prawych stron naszej sceny politycznej są oburzeni. Wszak w tego typu lekturach brak haseł : zbrodnie UB, podziemie antykomunistyczne czy powszechna bieda. Większość z nas ma jednak znacznie mniej ortodoksyjne podejście i chętnie utrwalamy się w przekonaniach o … „najweselszym baraku obozu socjalistycznego” . A tego typu książki czy programy w TVN Style ( z serii 66 kultowych ….) znacznie nam w tym pomagają.