- Autor: Chmielewska Joanna
- Tytuł: 2/3 sukcesu
- Wydawnictwo: Wydawnictwo Phantom Press International
- Rok wydania: 1994 wydanie II
- Recenzent: Iwona Mejza
Książka „2/3 sukcesu” wchodzi w skład cyklu dla młodzieży, w którym są także „Wielkie zasługi”, „Nawiedzony dom” i „Skarby”. Główni bohaterowie to nadal Janeczka i Pawełek Chabrowiczowie oraz ich niezwykły pies Chaber.Co może się jeszcze zdarzyć tym niezwykle inteligentym dzieciom i ich psu?
Dużo, ale do tego by zdarzyło się w życiu cokolwiek potrzebna jest też ciekawość, spostrzegawczość, chęć przeżycia przygody, brak zahamowań przed przechodzeniem na drugą stronę jezdni, czyli przedsiebiorczość. Wszystkie cechy pozytywne, tyle,że u niektórych występujące w nadmiarze.
Na razie Pawełek stoi w długiej kolejce na poczcie i sie nudzi. Muszę zauważyć, że na poczcie nic się nie zmieniło, nadal są długie kolejki.
Około dziesięciu minut poświęcił na bezmyślne stanie – relaks po hantlach.
Po dziesięciu minutach nagłe pchnięcie przebudziło go i skierowało uwagę na osobnika przedzierającego sie przez tłum. Osobnik dzierżył pod pachą wieką księgę – telefoniczną. Szukał numerów telefonów do ludzi, którzy zmarli. Tak zaczynają sie pełne przygód poszukiwania kolekcji pana Franciszka.
Kolekcji, o której odzyskaniu marzy dziadek dzieci. Nie tylko on. Na kolekcję ma także ochotę niejaki Ropuch. Zaczynają się wyścigi z czasem i podchody.Do akcji wkracza Czesio, na usługach Ropucha i Stefek pomagający w poszukiwanich Janeczce i Pawełkowi. Trwa obstawiane domów po zmarłych ludziach, obserwacja przepychanek między spadkobiercami. Same nieprzyjemne sprawy. Czatowanie na znaczki. W międzyczasie Chabrowicze poznają panią Amelię, osobę wielce lekkomyślną wyrzucajacą listy po zmarłej cioci na śmietnik. Ratują listy, ratują znaczki. Okazuje sie, że znaczki stanowią jakąś małą część kolekcji pana Franciszka.Nic tylko chodzić po śmietnikach i sprawdzać co ludzie wyrzucają. Książka pełna dramatycznych zwrotów akcji, czarnych charakterów i szemranych adwokatów oraz ludzi dobrej woli, którzy lubią i potrafia w razie potrzeby pomóc.
W książce dużo autentycznej wiedzy na temat znaczków, klasyfikacji, wyceny i oceny. Autorka wspomina o dwóch funkcjonujacych katalogach wyceny znaczków tj. katalog Zumsteina i katalog Gibbonsa.Bardzo ciekawa jest historia gazetowego Merkurego, który, jako część składowa kolekcji zostaje odnaleziony właśnie na śmietniku. Okazuje się, że gazetowy Merkury to znaczek kiedyś pospolity. Zaklejano nim opaski na gazety, czyli były to specjalne znaczki do wysyłania gazet. Żeby rozłożyć gazetę trzeba było rozedrzeć opaskę, zniszczyć znaczek. Dlatego zachowało się ich bardzo mało i są filatelistycznym rarytasem.
O takich i o wielu innych historiach znaczków można przeczytac w „2/3 Sukcesu”. Moim zdaniem książka ciekawa, wciągająca i pouczająca. Trochę inna Chmielewska w wersji dla młodzieży, ale ja z przyjemnością przeczytałam.
Przynajmniej dowiedziałam sie czegoś nowego.