Klubowe wieczory – 19 grudnia 2001

Dnia 19 bieżącego miesiąca w lokalu nr 90 domu przy ulicy Jana Pawła Marchlewskiego 65 odbyło się kolejne spotkanie miłośników powieści milicyjnej. Tradycyjnie rozpoczęto od podpisania listy obecności. Autografy złożyli Klubowicze: Grzegorz, Marek, Ama i Smoleń oraz Remek. Reszta uczestników (Andrzej B., Paweł D., Jacek i Asia) nieco się spóźniła. Ania nie mogła przybyć z powodu pochorobowej kwarantanny.

Na wstępie Prezes przypomniał, że bohaterem Wieczoru ma być klasyk gatunku – Jerzy Edigey. Następnie zdecydowano, że lektura rozprawy St. Barańczaka zostaje odłożona do czasu, aż każdy Klubowicz otrzyma egzemplarz i zapozna się z nim samodzielnie (ksero obiecał wykonać spóźniony Klubowicz Andrzej B.)

Nasz znakomity Prezes zaprezentował zakupione egzemplarze „Ewa wzywa 07” i inne kryminały, po czym zaapelował o wpłacanie składek. Pod wpływem tych gorących próśb zmiękły serca (i otworzyły się portfele) części uczestników spotkania. Andrzej B, jak na rasowego biznesmena przystało, nadesłał składkę przelewem. Do kasy klubu wpłynęło 50 PLN oczywiście przeznaczonych na uzupełnienie zbiorów.

Ustalono, że następne spotkanie odbędzie się 6. 01. 2002 roku o godzinie 18 w lokalu tradycyjnym. Motywem przewodnim ma być twórczość Zygmunta Zeydlera – Zborowskiego. Zostaną też wygłoszone referaty: Kobieta w powieści milicyjnej (Ama), Noc sylwestrowa jako element czasoprzestrzeni powieści milicyjnej (Smoleń), Powiat pruszkowski jako miejsce akcji powieści milicyjnej (Marek)

Przypomniano, że cały czas należy zbierać materiały do biografii Szczęsnego. Szanowny Prezes obiecał zapoczątkować ww. biografię. Padł też pomysł stworzenia Encyklopedii Pisarzy Powieści Kryminalnych. Klubowicz Smoleń zaapelował o zbieranie szczegółów dotyczących dawnej Warszawy.

Po tej garści spraw organizacyjnych można było przejść do Bohatera Wieczoru – Jerzego Edigeya. Prezes przedstawił uczestnikom jego życiorys „w pigułce” i zwrócił uwagę na jego charakterystyczne elementy. Następnie podzielił się refleksjami z lektury powieści „Sprawa dla jednego”. Prelekcja była niezwykle zajmująca (głosy z sali) z akcentami regionalnymi (próba stworzenia portretu psychologicznego przeciętnego mieszkańca Targówka z połowy lat siedemdziesiątych). Na koniec „razdalis burnyje apłodismienty” czyli burzliwe brawa.

Po Edigeyu przyszła kolej na sylwetkę Jerzego Gierałtowskiego – autora jednego z zeszytów serii „Ewa wzywa 07” pt. Grobowiec rodziny von Rausch i scenariusza do filmu z serii „07 zgłoś się” pod tym samym tytułem. Okazało się, że był on dosyć cenionym literatem specjalizującym się w powieściach grozy.

Po Prezesie zabrał głos Klubowicz Paweł D. przedstawiając garść wrażeń z lektury Zdrajcy Anny Kłodzińskiej – bodaj jedynego utworu, w którym nie występuje kapitan Szczęsny. Na koniec Jacek przedstawił sprawozdanie z lektury Zbrodni w południe Jerzego Edigeya.

Ukoronowaniem tak owocnego wieczoru była projekcja filmu z serii „07 zgłoś się” pt  Strzał na dancingu opartego na powieści Bohatera Wieczoru.

PS. Drugim Bohaterem Wieczoru były likiery

PS. Wesołych Świąt !!!!!!
Marek Ciaś